Reklama

Klasa mundurowa w jutrosińskiej szkole?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Klasa mundurowa w jutrosińskiej szkole? - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Edukacja Władze jutrosińskiego zespołu szkół starają się o uruchomienie w placówce klasy Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałem Przygotowania Wojskowego. Pomysł na ten profil, jak wyjaśnia dyrektor - Emilia Stelmach, to wynik analizy perspektyw na rynku pracy.

Reklama

Oferta szkoły o klasę mundurową ma zostać poszerzona od nowego roku szkolnego. Pomysł na profil wojskowy, jak wyjaśnia dyrektor placówki - Emilia Stelmach, to wynik analizy perspektyw na rynku pracy.

- Brakuje ludzi chętnych do pracy w służbach mundurowych. Mówimy o różnych - wyjaśnia Emilia Stelmach.

Dopowiada, że rozważali cztery profile 0 dotyczący służby więziennej, policyjny, strażacki i wojskowy. Padło na ten ostatni.  

Dopełniają formalności 

Szkoła złożyła już wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej o zgodę na uruchomienie klasy LO z Oddziałem Przygotowania Wojskowego w nowym roku szkolnym 2023/2024. Wcześniej pozytywnie do projektu odnieśli się jutrosińscy radni oraz burmistrz.

- Bardzo jestem im za to wdzięczna - podkreśla Emilia Stelmach.

Dyrektor oczekuje jeszcze na opinię kuratorium oświaty oraz informację z Jednostki Wojskowej w Lesznie - czy obejmie klasę patronatem.

- Mam nadzieję, że wszystko pójdzie po naszej myśli - dopowiada Emilia Stelmach.

Tym bardziej, że – jak mówi - udało się znaleźć pieniądze na uruchomienie w szkole nowego oddziału.

Dla kogo?

Oddział Przygotowania Wojskowego (OPW) to propozycja dla osób, które swoją przyszłość łączą z pracą w służbach mundurowych. Nauka w takiej klasie odbywa się zgodnie z podstawą programową, uzupełniona jest natomiast o program szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego.

- Szkolenie wojskowe, które przechodzą uczniowie w trakcie nauki, jest zbliżone do tego, które odbywają żołnierze służby przygotowawczej. Zajęcia prowadzą instruktorzy z jednostek wojskowych - wyjaśnia dyrektor szkoły.  

Jakie korzyści? 

Dyrektor przekonuje, że uczniowie, którzy zdecydują się na naukę w klasie OPW, otrzymają bezpłatne umundurowanie, mogą liczyć na ułatwienia w rekrutacji do służby wojskowej, będą uprawnieni do odbycia skróconej służby przygotowawczej, uzyskają m.in. preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przy rekrutacji do szkół wyższych. 
Skorzysta także jutrosińska placówka.

- Jak będziemy mieli Oddział Przygotowania Wojskowego to otrzymamy dofinansowane z ministerstwa na wyposażenie specjalistycznych pracowni, czyli koszty prowadzenia takiej klasy będą o wiele niższe – wskazuje Emilia Stelmach. 

W mundurach bez klasy

Warto zauważyć, że nie będzie to pierwsze zetknięcie uczniów jutrosińskiej szkoły ze służbami mundurowymi. W placówce od kilku lat odbywają się zajęcia przygotowania wojskowego, ale do tej pory nie było takowej klasy. Jak mówi dyrektor, są to zajęcia dodatkowe, międzyoddziałowe. Uczestnicy w nich obecnie 76 uczniów z kilku roczników. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy