reklama

Była gmina, nie ma gminy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Była gmina, nie ma gminy - Zdjęcie główne

Góreczki Wielkie lata 1905 - 1912

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura„Orędownik powiatu rawickiego” z 17 kwietnia 1930 r. zamieścił dwie notki, dotyczące zniesienia gmin Góry, Pakosławiec i Góreczki - Żabie. Zostały one włączone do sąsiednich miejscowości.
reklama

Gminy Góry i Pakosławiec zostały włączone do gminy wiejskiej Pakosław, a Góreczki - Żabie - do gminy Góreczki Wielkie.

Jak to było z Góreczkami - Żabimi?

Pierwsza wzmianka o Góreczkach pochodzi z 1410 roku. Początkowo były to dwie wsie: Góreczki Duże/Wielkie nazwane też Góreczki Śliwne lub Górka Śliwna i Góreczki Małe zwane też Góreczkami Żabimi.

Najstarsze ślady osadnictwa na terenach dzisiejszych Góreczek pochodzą z epoki kamienia. Były to okresy przemieszczania się ludności, zajmującej się głównie myślistwem, rybactwem i zbieractwem.

Badania naukowe w Góreczkach Małych odkryły stanowisko archeologiczne kultury pucharów lejkowatych z okresu neolitu - końcowego okresu epoki kamienia stanowiącego przejście do epoki brązu (około 4.500 - 1.700 lat przed naszą erą). Ludność ta prawdopodobnie budowała domy drewniane o konstrukcji słupowej i potrafiła już hodować zwierzęta domowe.

reklama

Ostatnim właścicielem Góreczek Wielkich był Witold Nasierowski. W 1887 roku sprzedał swą majętność, liczącą 335,5 ha, czyli 1340 mórg Niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej. Nastąpiła parcelacja Góreczek oraz napływ od 1889 roku niemieckich kolonistów i założenie „koloni”, która otrzymała starą nazwę Góreczki Żabie, po niemiecku Friedrichsort. Od tego czasu Góreczki miały dwóch sołtysów: dla Góreczek Wielkich i Żabich.

- Podział ten trwał do 1937 roku, kiedy to złączono miejscowości w Góreczki Wielkie - czytamy na oficjalnej stronie gminy Pakosław.

reklama

I tu „zagwozdka”. Kto ma rację? Prawidłowa jest data 1937 r., czy ta podana w „Orędowniku”?

- „Rada Ministrów jako termin wcielenia gminy Góreczki-Żabie do terenu Góreczki Wielkie wyznaczyła dzień 1. IV. 1930 r.”.

Źródło: pakoslaw.pl

Do Pakosławia wcielono gminy Góry i Pakosławiec

Tutaj sprawa wydaje się prosta. Termin scalenia tych gmin z gminą Pakosław Rada Ministrów określiła również na 1. IV. 1930 r. Góry Pakosławskie są częścią administracyjną wsi Pakosław, o Pakosławcu wiadomo niewiele. Jego częścią była Stara Wieś.

reklama

O kanalizacji Góreczek Wielkich można przeczytać TUTAJ

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama