„Bydłu, w celu zapobieżenia ażeby przez żywe ploty się nieprzeciskały, przytwierdzają około szyj na karku wielkie drzewca poprzeczne albo raczėj wielkie trójkąty z mocnych łat lub drągów” - czytamy. To „przeszkadza przebiciu się przez żywe ploty”, ale „są bydlętom uciążliwe i niedogódne”.
Tym sposobem „ozdabia się” krowy, świnie i owce, ale nawet gęsi i kury, co „się śmiesznie wydaje”. Dodatkowo „każde żyjące zwierze domowe” ma przywiązany rzemieniem „wielki pień, który niedozwala uciekać”. Autor komentuje to jako „dręczenie zwierząt”.
Aby uchronić młode drzewa od obgryzania kory i łamania przez bydło, autor radzi podeprzeć je „mocnym kołkiem”. Natomiast stare drzewa „można źle cuchnącymi isntami namazywać”. Zwraca uwagę, że bydło obgryza nisko rosnące gałęzie, więc trzeba „gałęzie młodego drzewa tak podwięzywać iżby z wolna przywykły rość w gorę pionowo”. Dotyczy to jabłoni i gruszek, przy innych drzewach owocowych ten sposób się nie sprawdza. Można również bydłu „założyć na pysk normadzkie wędzidło. W Normandyj bowiem wiele drzew owocowych hodują a zwłaszcza jabłoni dla robienia jabłecznika”. To wędzidło „niedopuszcza głowy w górę podnosić”.
Bydłu często dokuczają gzy, wtedy „z bólu się gzi”. Jak walczyć z tym owadem można przeczytać TUTAJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.