reklama
reklama

Co robić „dla wybornej urodzajności zboża”?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co robić „dla wybornej urodzajności zboża”? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Ciekawy przepis na „Przyprawienie zboża do siewu dla wybornej urodzajności” podaje Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 8 sierpnia 1860 roku w dziale „Nieurzędowe interessa”.
reklama

To proste - „Bierze się na ćwiercień (małdr.) zboża około 1 simmer popiołu drzewianego i 4 funty soli kuchennéj”. Popiół i sól trzeba przegotować, tworząc w ten sposób ług, którym polewa się zboże i miesza „szuflą drzewnianą”. Co to „simmer” trudno powiedzieć, w żadnym słowniku tego słowa nie ma. Małdr (z niem. Malter) to staropolska miara objętości ciał sypkich, 1 małdr = ok. 212 l.

„Tak przyprawione zboże na zajutrz już cokolwiek napęczniałe i kielki wypuszczające się okaże” - czytamy. Co ważne, jak twierdzi autor artykułu „ Po takim obejściu się z zbożem nie pokaże nawet i ptastwo żądnéj chęci z wysiewu się pożywić”.

Jeśli po wysiewie „zboża by zbywać miało” trzeba je spłukać i wysuszyć, „a po wywieniu pośle się na wiatrak”. Podobno nie straci nic „ze swej dobroci”.

Korzyści z takiego przyprawienia zboża „są najgłówniejsze te, że mniej wysiewu się zpotrzebuje, później siać można i robactwo zboże nie tak łatwo pożre”.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama