reklama

Czas się zatrzymał, czyli zamrożone okruchy przeszłości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW zabudowie Rawicza pozostały fragmenty budynków, stare szyldy, nieaktualne nazwy ulic, czy bramy, które można nazwać reliktami przeszłości. To czasami jedyne ślady minionych czasów, które "opowiadają" o przeszłości miasta.
reklama

W zabudowie Rawicza pozostały fragmenty budynków, stare szyldy (więcej o tym TUTAJ), nieaktualne nazwy ulic, czy bramy, które "opowiadają" historię miasta, jego rozwoju, życia gospodarczego, kulturalnego, dążeń oraz gustów mieszkańców. Wiele z nich jest jedynymi świadectwami minionych czasów. Niewiele o nich wiemy, poza nielicznymi wyjątkami, często możemy się tylko domyślać ich historii.

Nie są to zabytki podlegające ochronie czy renowacji, a jedynie sentymentalne relikty przeszłości, Warto jednak, spacerując ulicami miasta zwrócić uwagę na te niepozorne detale, choćby po to, by uzmysłowić sobie, jak bardzo przestrzeń miejska się zmienia na skutek dziejowych zawirowań, rozwoju gospodarczego i technologicznego. W naszej galerii prezentujemy niektóre z tych okruchów minionych dziejów miasta.      

reklama

Rawicz znany jest w Polsce przede wszystkim z okrytego ponurą sławą więzienia. Mniej kojarzony jest z pięknymi plantami (wpisano je do rejestru zabytków jako pomnik przyrody). Dokładne pomiary wykazały, że mają one długość 2716 m (środkiem alejek). Należą do najdłuższych w Polsce, zaraz po krakowskich (4,4 km), są także jedynymi, które stanowią zamknięty ciąg. To jednak nie jedyne pamiątki przeszłości, które do dziś nadają charakter rawickiej przestrzeni miejskiej. Te bardziej subtelne, ukryte są czasem w zaułakch miejskich uliczek, w podwórzach, wśród zieleni. Nie mijajmy ich obojętnie.      

Przyjmuje się, że w 1783 r. na rawickim ratuszu dzięki burmistrzowi Krystianowi Stieglerowi, zainstalowano pierwszy w Polsce piorunochron. Więcej o tym można przeczytać TUTAJ.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama