Reklama

Czym jest tzw. lukarna? Do czego służyła?

Opublikowano: pt, 20 sie 2021 07:00
Autor:

Czym jest tzw. lukarna? Do czego służyła?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Dość częstym elementem architektonicznym budynków, jest tzw. lukarna. Jej główne zastosowanie zmieniało się w czasie, inaczej również była projektowana.

Reklama

Lukarna, zwana rónież gibel, to element architektoniczny umieszczony na/w dachu, doświetlający poddasze. Składa się z powierzchni frontowej, w której umieszczone jest okno klasyczne lub portfenetr, oraz prostopadłych do niej powierzchni bocznych, łączących front z połacią dachu lub współcześnie również boczną częścią budynku w przypadku lukarny narożnej. Od góry nakryta jest zwykle dachem dwu lub trójspadowym (współcześnie również dachem płaskim). Lukarna pojawiła się w architekturze gotyku we Francji. W okresie baroku najbardziej ozdobne, często stosowane w architekturze pałacowej i w kamienicach. Od XIX wieku stopniowo pozbawiane detali architektonicznych, stosowane do dziś, zachowały swoją praktyczną funkcję. Do niedawna jedną z cech lukarny było osadzenie jej na dachu w pewnym oddaleniu od okapu, bez jego przerywania (w przeciwieństwie np. do szczytu). Obecnie w nowoczesnej architekturze lukarny występują często jako elementy umieszczone w narożnych częściach budynku stanowiące wyniesienie w dachu zazwyczaj zadaszone dachem płaskim nie zachowując ciągłości i oddalenia od okapu będąc niejednokrotnie przedłużeniem ścian nośnych. Lukarna odróżnia się też od jaskółki poprzez występowanie ścian bocznych i/lub okien narożnych, których ta druga nie posiada.

W starszych budynkach lukarna jest drewniana, w nowszych murowana. Jej funkcja doświetlania poddasza, obecnie zanikła. Wiąże się do m.in. z adaptacją strychów na mieszkania.

Obecnie lukarna jest raczej swoistym ozdobnym elementem architektonicznym, ale również użytkowym. Umożliwia montaż klasycznych okien na ostatniej, pod dachowej kondygnacji mieszkalnej. Strych, jako taki, rzadko jest obecnie projektowany. W architektuzre Rawicza lukarna jest bardzo popularnym elementem. Na różnych budynkach Zobaczyć można chyba kilkdzisąt jej wersji, od drewnianej po murowaną. 

Znacie dobrze Rawicz? Jesli tak, to pytanie - gdzie się zanajdują budynki na zdjęciach?  

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.