Reklama

Reklama

Drugie życie rawickich gazet. O wałachu, który uciekł Azalemu Zakrzewskiemu

Opublikowano: ndz, 7 lut 2021 05:40
Autor:

Drugie życie rawickich gazet. O wałachu, który uciekł Azalemu Zakrzewskiemu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 29 maja 1861 r. zamieścił informację o ucieczce konia dziedzicowi Zakrzewskiemu z Ziółkowa. Co historycznie łączy Rawicz i Krobię?

Reklama

W wyniku II zaboru w 1793 r. Wielkopolska stała się częścią Prus. Ziemia rawicka znalazła się w obrębie działalności administracyjnej Kamery Poznańskiej, obejmującej swym zasięgiem 17 powiatów i została wcielona do nowo powstałego powiatu krobskiego. Podstawowe instytucje powiatu swą siedzibę miały w Rawiczu, pozostałe funkcjonowały w Krobi.

Na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego w 1815 r. utworzone zostało Wielkie Księstwo Poznańskie, w skład którego wszedł również powiat krobski. Stało się częścią Prus jako Prowincja Poznańska, 1 kwietnia 1871 r. zostało wcielone do Rzeszy. Siedzibą władz powiatowych był ciągle Rawicz.

Zarządzeniem ministra spraw wewnętrznych Roberta von Puttkamera z 11 lutego 1886 r. dokonano nowego podziału Prowincji Poznańskiej. Z istniejących dotąd 26 powiatów wyodrębniono dalszych 16, w tym również rawicki.

Wracając do konia... Duży, gniady wierzchowiec, wałach, uciekł w nocy Azalemu Zakrzewskiemu. Z opisu wynika, że miał 8 lat, „na prawej nodze chód kogutowy mający”. Uciekł wraz z siodłem i kantarem (rodzaj uproszczonej uzdy bez wędzidła). „...wzywam urzędy policyjne, aby w razie wyśledzenia konia tego, powyż. wspomnianemu właścicielowi go odstawiły”. Komunikat podpisano - Król. Radzca Ziemiański.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.