Reklama

Efektowne fasady budynków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Spacerując ulicami Rawicza, szczególnie po starym mieście, warto zwrócić uwagę na zabytkowe fasady budynków. Niektóre z nich są fascynujące, wprost zachwycają swoją architekturą.

Fasada to główna, efektowna elewacja budynku, o szczególnie dużej dekoracyjności, często nawet monumentalna, spełniająca funkcje reprezentacyjne wobec całego gmachu, a przez to wyróżniająca się spośród pozostałych elewacji. Zazwyczaj jest to elewacja przednia, jednak w budynkach narożnych mogą istnieć dwie fasady, a w wolno stojących nawet trzy lub wszystkie.

Fasada, oprócz szczególnie bogatego zdobienia, może być wyposażona również w dodatkowe elementy architektoniczne, jak kolumny itp. (z wyłączeniem bram, które stanowią osobny element architektoniczny budynku), a swoim charakterem nawiązywać do reprezentacyjnych budowli z minionych epok architektonicznych, często nawet antycznych.

Żródło: Wikipedia

Zdobienia fasad rawickich budynków są bardzo różnorodne, dominują jednak stylizowane elementy roślinne. Można na nich zobaczyć również kartusze herbowe, tonda, czy maszkarony.

Ewenementem jest neoklasycystyczny dworek z początku XX w., przy Wałach Kościuszki 9., z fasadą zdobioną festonami. Jest to dekoracyjnie upięta tkanina (draperia) lub element dekoracyjny przedstawiający fragment tkaniny, wieniec z kwiatów, roślin lub owoców swobodnie zwieszający się z dwóch punktów zaczepienia. W okresie międzywojennym mieszkał w nim znany rawicki lekarz Dezydery Weiss (dworek był prezentem ślubnym dla jego żony).

Jedną z najpiękniejszych fasad można podziwiać przy Placu Wolności (skrzyżowanie z ul. Staszica). Szerzej o tym budynku można przeczytać Tutaj

Czasem niepotrzebne są architektoniczne zdobienia, wystarczy „twórcze”, ciekawe pomalowanie fasady budynku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy