Najpierw jednak rozwiązanie poprzedniej zagadki. Piękny, okazały gmach, na którego szczycie można zobaczyć datę budowy - 1885 - oraz herb miasta, pannę na niedźwiedziu, to obecna Komenda Powiatowa Policji.
W środkowej części szczytu budynku, o którym będzie mowa, w stylizowanym kartuszu* zobaczyć można splecione litery Z i R. Być może są to inicjały właściciela pochodzącego z przełomu XIX i XX wieku budynku.
W arkadowej części nad balkonem znajduje się głowa Merkurego*, rzymskiego boga handlu. Sugeruje to przeznaczenie kamienicy. Wszystkie części fryzu są bogato zdobione ornamentami roślinnymi.
W dwudziestoleciu międzywojennym na parterze tej kamienicy Bartłomiej Durczewski prowadził skald towarów galanteryjnych, szkła i porcelany. W okresie II wojny światowej firmę przejął Niemiec Victor Kühn. Obok mieściło się „przedsiębiorstwo zbożowe” Jana Tylewskiego (1895 - 1957)
Źródło: „Rawicz na starych pocztówkach i fotografiach. Rynek i śródmieście”. Opracowanie Maciej Formanowicz i Marta Hamielec
Potraficie określić, gdzie znajduje się ten budynek?
*Fryz (wł. fregio) - pośredni, poziomy człon belkowania z reguły położony między architrawem i gzymsem; ogólnie - każdy poziomy pas dekoracyjny. W architekturze mianem fryzu określa się także element wystroju architektonicznego w postaci poziomego, ciągłego, płaskorzeźbionego lub malowanego pasa o rozmaitych motywach dekoracyjnych; był on stosowany do wizualnego podziału i zdobienia zarówno elewacji, jak i wnętrz budowli. W budownictwie wyróżnia się poza tym fryz arkadowy (lub arkadkowy, arkatura), składający się z szeregu małych łuków, najczęściej pod okapem frontowych elewacji.
Źródło: Wikipedia
*Kartusz (fr. cartouche) - ozdobne obramowanie herbu, emblematu, monogramu, napisu lub malowidła, a także motyw ornamentowy w postaci ozdobnej tarczy. Od wczesnego renesansu stanowi jeden z najpopularniejszych motywów zdobniczych w architekturze. Kartusz przybierał różne kształty – owalny, prostokątny, sercowaty. Bywał flankowany lub podtrzymywany przez putta, zwierzęta itp. Był szeroko stosowany w dekoracji architektonicznej m.in. na elewacjach, a także umieszczany na nagrobkach, epitafiach i w malarstwie.
Źródło: Wikipedia
*Merkury (łac. Mercurius) – rzymski bóg handlu, zysku i kupiectwa; także złodziei i celników, posłaniec bogów. Jego imię pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego merx, lub też mercator, co oznacza „kupiec”. Za jego odpowiednika w mitologii greckiej można uznać Hermesa, zaś w panteonie etruskim - Turmsa. W sztuce klasycznej łatwo rozpoznawalny dzięki charakterystycznej czapce petasos (często z dołączonymi małymi skrzydełkami) oraz lasce (kaduceusz).
Źródło: Wikipedia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.