Pierwsza notka jest w zasadzie informacją o zawiązaniu w Berlinie „pod opieką Księcia Pruskiego” „Towarzystwa ku wzmożeniu hodowania lnu i konopi”. Jego celem miało być nie tylko rozpowszechnienie uprawy lnu i konopi, ale również „zbieranie” doświadczeń „w kraju i za granicą” i podawanie ich do wiadomości zainteresowanym.
Druga notka „Ogród drzew gruszkowych” proponuje, aby „wyborniejsze” gatunki gruszek „w właściwym ogrodzie jako drzewa piramidalne lub szpalerowe zasadzać”. Taki ogród „sprawiłby przyjacielowi przyrody po 8 - 10 latach wielkie i obfite użycie”. .
Autor notki nadmienia, że z jednej strony grusze mniej podlegają chorobom niż jabłonie, z drugiej - są bardzo czułe na gatunek ziemi. Przy zakładaniu „ogrodu gruszkowego” trzeba więc „się opatrzeć z cztéry składy tyleż gatunków ziemi”. Każdy bowiem gatunek wymaga innej ziemi. Te rodzaje to: ziemia z murawy, przegniła mierzwa ze starych inspektów, glina marglowata* i piasek rzeczny. Taką ziemię gromadzi się w „kupy na wolnym powietrzu” i przez rok „przerabia”, co miesiąc, „przy suchym powietrzu”. Autor nie wyjaśnia, na czym owe „przerabianie” polega, prawdopodobnie chodzi o „przerzucanie” tych „kup”.
Ważne jest przygotowanie miejsca pod „ogród gruszkowy”, sposób sadzenia drzew i ich rozmieszczenie, co autor dość dokładnie opisuje.
Jak sadzić drzewa i czym je podlewać, można również przeczytać TUTAJ
*Glina ze znaczną zawartością wapna, na przykład w wyniku mało zaawansowanego wietrzenia lub gdy powstaje w wyniku osadzania się materiału wapiennego, jest określana jako margiel.
Źródło: Wikipedia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.