reklama
reklama

Jak „zapobiedz cieczeniu” żywicy i gniciu drzewa

Opublikowano:
Autor:

Jak „zapobiedz cieczeniu” żywicy i gniciu drzewa - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 8 marca 1854 r. w dziale „Rozmaitości” zamieścił radę co czynić w przypadku wycieku żywicy z drzew owocowych.
reklama

Pełny tytuł artykułu brzmi: „Środek zaradczy przeciw cieczeniu żywicy, toczeniu albo też gniciu drzewa”. Termin „toczenie” (inne określenia - czerwotocz, robaczywość) to nic innego jak „nadjadanie” przez robaki.

„Chcąc zapobiedz cieczeniu żywicy, toczeniu albo też gniciu drzew, wyciąć trzeba ostrym nożem uszkodzone miejsce aż do zdrowego drzewa” - czytamy. Wydaje się to oczywiste, ale ciekawostką jest następna rada. „Następnie naciera się tę ranę garścią gorczycy, uważając przytem na to by ciecz z tejże w drzewo się siączyła”.

Skutek takich zabiegów jest podobno gwarantowany, o czym według autora artykułu zapewnia „Dziennik polytechniczny Paryski”.

Współczesne zapobieganie wyciekowi żywicy

Taki wyciek żywicy z drzewa owocowego określany jest mianem gumozy. Są to najczęściej objawy raka bakteryjnego. Jest to choroba wywołana przez bakterie infekujące głównie gatunki pestkowe. Na początku porażane są kwiaty, które brunatnieją i obumierają. Z chorych kwiatów bakterie przenoszą się na krótkopędy i gałęzie, na których pojawiają się zgrubienia z obfitą gumozą.

Przy małym wycieku żywicy / gumy należy wygładzić powierzchnię rany nożem, wyrównać krawędzie, a całą ranę posmarować preparatem Funaben Plus 0,3 PA z dodatkiem 5% Miedzianu 350 SC. Przy dużym zasięgu gumozy, chore pędy należy wycinać z marginesem bezpieczeństwa.

W ograniczeniu raka bakteryjnego drzew bardzo duże znaczenie ma profilaktyka, polegająca na zabezpieczeniu ran po cięciu, opryskiwaniu drzew wczesną wiosną i po opadnięciu liści 5% roztworem Miedzianu.

Żywica w przemyśle i jej zastosowanie

Żywicę pozyskuje się z żywych drzew przez tzw. żywicowanie lub ze ściętych drzew, konarów i igliwia. Otrzymana tym drugim sposobem jest jednak gorszej jakości. Żywice w zależności od rodzaju znajdują bardzo różnorodne zastosowanie. Niektóre wykorzystywane są w farmakologii jako lekarstwa lub składniki do produkcji lekarstw, z niektórych produkuje się naturalną kalafonię, szelak i terpentynę (stosowane m.in. do wyrobu farb i lakierów). W Chinach już 3 tysiące lat temu z żywic wytwarzano lak. Poza tym żywice to surowiec do produkcji narkotyków, kosmetyków, tworzyw sztucznych i wielu innych produktów (np. izolacji podwodnych przewodów elektrycznych).

Na Syberii żywicę tamtejszych gatunków modrzewia (syberyjskiego i dahurskiego) pozyskuje się w celu żucia i według producentów ma ona własności oczyszczające i dezynfekujące jamę ustną. Kopalna żywica, czyli bursztyn, ma szerokie zastosowanie w jubilerstwie.

 

 

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama