reklama

Udusiła własne dziecko z „nieprawego łoża”. Drugie życie rawickich gazet

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

Udusiła własne dziecko z „nieprawego łoża”. Drugie życie rawickich gazet - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura7-letni Fryderyk Wilhelm miał zginąć z rąk matki - Anny Zuzanny Ś. Dziecko - pochodzące z „nieprawego łoża” - zostało uduszone. Sąd 14 marca 1856 r. skazał kobietę na karę śmierci. Sprawę opisał ówczesny Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy.
reklama

„Pod mostem kolej żelaznéy na terytorium Katschkau powiatu Górskiego został dnia 23. Grudnia 1855 r. siedmioletni Fryderyk Wilhelm W., syn nieprawego loża zamężnéy slósarzowéy Ś., z Bojanowa zaduszonym znalezionym” - tak brzmi oryginalny fragment tekstu opublikowanego przez Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy 25 marca 1857 roku. 

Matka stracona za zabójstwo dziecka 

Do tragedii doszło w dzisiejszym Kaczkowie w gminie Rydzyna. O zamordowanie chłopca została oskarżona jego matka - Anna Zuzanna Ś. z Bojanowa. Kobietę - jak donosi gazeta - postawiono przed sądem. 14 marca 1856 r. została skazana na karę śmierci. 
„Apelację „Nayjaśnieyszy Król” odrzucił i wyrok został wykonany w głogowskim więzieniu 13 marca 1857 r.” - informuje Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy.

Kara śmierci w Polsce

Najwyższy wymiar kary w Polsce stosowany od początków państwowości, w okresie zaborów przez trzy państwa zaborcze (z wyjątkiem Rosji od rewolucji lutowej do październikowej w 1917 roku), aż do końca lat 80. XX wieku.
 
Do 21 grudnia 1927 r. wyroki śmierci, zarówno wydane przez sądy powszechne, jak i wojskowe, wykonywane były przez rozstrzelanie, a ich wykonawcami byli żołnierze Wojska Polskiego. Od 22 grudnia 1927 r. wyroki śmierci wydane przez sądy powszechne wykonywane były przez powieszenie.
 
Do 1950 r. minister sprawiedliwości był władny zarządzić publiczną egzekucję. Ostatnia taka miała miejsce 21 lipca 1946 r. w Poznaniu, gdzie na stokach cytadeli powieszono niemieckiego, nazistowskiego zbrodniarza, Reichstatthaltera Kraju Warty - Arthura Greisera. 
 
Pomiędzy 1988 a 1996 rokiem sądy powszechne w Polsce orzekły karę śmierci wobec około 10 osób - na najwyższy wymiar kary skazano m.in. Mariusza Trynkiewicza, pedofila który zgwałcił i zabił czterech chłopców. Ostatni wyrok śmierci w Polsce orzeczono w lutym 1996 r. - Sąd Wojewódzki w Elblągu skazał na tę karę 23-letniego Zbigniewa Brzoskowskiego, który zabił dwie kobiety. Tych wyroków nie wykonano, gdyż w życie weszło moratorium (zawieszenie wykonania kary). 
 
1 września 1998 r., wraz z wejściem w życie nowego Kodeksu karnego, kara śmierci w Polsce została zniesiona. Osobom już na nią prawomocnie skazanym zamieniono wyroki na dożywotnie pozbawienie wolności
 

reklama

O jednej z najgłośniejszych spraw kryminalnych okresu międzywojennego w Rawiczu, zastrzeleniu żony przez miejscowego fryzjera, można przeczytać TUTAJ

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama