reklama

Korzyść z tego postępowania jest piękny widok

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

Korzyść z tego postępowania jest piękny widok - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 3 stycznia 1866 r. zamieścił radę jak zrobić „Sklepiony ganek z krzaków agrestowych”. Rada jest dość ciekawa, gdyż przybliża zastosowanie tzw. agrestu piennego*.
reklama

„Pewien angielski ogrodowy zrobieł probe, a zasadzeniu agrestu na zasklepionych poręczach w sposób pokrytego sklepionego ganka” - czytamy.

I dalej - „Na ten cel sadzieł on o 3stopy* rozłożone żędy i krzom dał odstęp na 3 stopy. Wybrał on do tego grubo rosnące gatunki zostawił 4 gałązki o 9 cali* oddalone jedną od drugiej aż się u góry zeszły”.

Te „grubo rosnące gatunki” to prawdopodobnie agrest pienny. Jego sadzonki można kupić w klepach ogrodniczych lub samemu „zabawić się w Miczurina*”. .

O innej „innowacji”, czyli jak wyhodować truskawki na krzakach róży, można przeczytać TUTAJ

*Agrest pienny to inaczej mówiąc agrest szczepiony na pniu. Jego pielęgnacja jest stosunkowo łatwa, a wysoko położona korona sprawia, że z łatwością usuwa się chwasty wokół krzewu. Podobnie jest ze zbiorem owoców rozmieszczonych na co najmniej 1 metrze od ziemi. Krzewy kwitną wczesną wiosną i owocują w czerwcu. Pienne formy agrestu powstają na skutek szczepienia pędu odmiany krzaczastej. Do tego celu używa się ukorzenionej podkładki zwanej palikiem. Może to być na przykład pęd porzeczki złotej. Kiedy agrest zrośnie się z pędem będącym palikiem, powstaje pienna forma krzewu. W ten sposób można tworzyć formy pnące praktycznie każdego gatunku agrestu.

Agrest pienny charakteryzuje się bardzo atrakcyjną pod względem wizualnym formą. Można go sadzić przy bramach czy wzdłuż ogrodzeń, a jego sadzenie agrestu piennego jest proste. Należy pamiętać tylko o dwóch zasadach. Roślina potrzebuje podpory, a żeby nie uszkodzić sadzonki, taką podporę wkładamy do dołka zanim włożymy do niego sadzonkę.

www.drzewa.com.pl, www.swiatkwiatow.pl

*Stopa - ok. 30 cm

*Cal pruski (Zoll) - 26,17 mm

Iwan Władimirowicz Miczurin (1855 - 1935) - rosyjski, później radziecki hodowca i sadownik. Od 1935 członek Akademii Nauk ZSRR i Wszechzwiązkowej Akademii Nauk Rolniczych w Moskwie. Znany ze swych doświadczeń z zakresu krzyżowania roślin. Wyhodował około 300 odmian drzew i krzewów owocowych (jabłoni, gruszy, moreli, śliwy, czereśni, wiśni, winorośli i in.). Twórca nowych, kontrowersyjnych metod hodowli roślin.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama