reklama

Kosić łąki trzeba w „czasie należytym”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Kosić łąki trzeba w „czasie należytym” - Zdjęcie główne

foto Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRawicko-Korbski Dzinnik Powiatowy z 23 lipca 1862 r. w dziale „Nie urzędowe interessa” zamieścił notkę „Robienie siana”. Jej autorem jest „Dr. Waldtl w Passaud”.
reklama

Przy tej czynności „niepodobna, by błądzić”, ale jak autor zaznacza: „ Miliony złotych wynosi szkoda, którą kraj corocznie ponosi przez błędne postępowanie przy robieniu siana”.

Autor notki twierdzi, że „U roślin łąkowych na tem polega możność, że łąki 3 do 4 razy siec można”. „Wieśniacy”, ponoć, o tym nie wiedzą i koszą łąki zbyt późno. Czynność tę należy wykonać, „kiedy czas zielenienia się kończy i rośliny kwitną”. „Dr. Waldtl” zaznacza, że siano uzyskane zbyt późno: „ w tym czasie co do wagi i obwodu więcej siana dostać można, lecz zbliża się ono do słomy i ledwo na połowę tak jest pożywne jak siano w czasie należytym sieczone”

reklama

Zbyt późne koszenie łąk uniemożliwia trzykrotne, czasem nawet czterokrotne zbieranie siana.

Współcześnie najczęściej łąki kosi się dwa razy, ale czasem trzy razy, co uzależnione jest głównie od pogody. Trawę na siano należy kosić w słoneczny dzień. Deszczowa pogoda nie tylko utrudnia pracę, ale również sprawia, że rośliny są mniej wartościowe pod względem odżywczym, gdyż sporo składników mineralnych jest wypłukiwanych przez wodę deszczową.

Największą wartość ma siano wytwarzane z pierwszego pokosu, gdyż ruń łąkowa ma wtedy najbardziej optymalną zawartość składników odżywczych. Pierwszy pokos najczęściej ma miejsce w drugiej połowie maja, drugi - mniej więcej w połowie lipca, a trzeci po 8 tygodniach od drugiego pokosu.

reklama

Bardzo ważny dla jakości siana jest również sposób koszenia i wysokość pozostawionej ścierni. Koszenie na wysokości powyżej 8 cm znacznie obniża wysokość plonu, natomiast koszenie trawy poniżej wysokości 5 cm sprawia, że zostaje pozbawiona zapasowych substancji, które są niezbędne, aby organy roślin mogły się odpowiednio zregenerować.

Źródło: agrofakt.pl

Z kolei o cennym nawozie naturalnym, jakim jest guano można przeczytać TUTAJ

Passaud (polska nazwa Pasawa) - miasto na prawach powiatu w południowo-wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w regionie Donau-Wald, siedziba powiatu Pasawa. Leży bezpośrednio przy granicy z Austrią.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama