reklama

Kradzieże rowerów mnożą się w sposób zastraszający

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

Kradzieże rowerów mnożą się w sposób zastraszający - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura„Orędownik powiatu rawickiego” z 1 sierpnia 1929 r. zamieścił dwie notki dotyczące rowerów. Pierwsza odnosi się do „tabliczek rejestracyjnych”, druga do kradzieży tych pojazdów.
reklama

Pierwsza notka, podpisana przez starostę Kazimierza Chmielowskiego, jest dość rygorystyczna. Posiadacze rowerów pod groźbą kary zobowiązani zostali do odebrania „tabliczek rejestracyjnych” w starostwie. W notce znalazło się sformułowanie - „wzywam po raz ostatni”.

W drugiej notce, „Zabezpieczenie rowerów przed kradzieżą”, na samym początku czytamy - „kradzieże rowerów na teranie tut. powiatu mnożą się w sposób zastraszający”.

reklama

I dalej „absorbują dużo czasu Organom P. P. śledzenia sprawców”. Notka podkreśla, że najczęściej kradzież spowodowana jest lekkomyślnością właścicieli rowerów. Jako środek zapobiegawczy polecane są „łańcuszki zaopatrzone w zamek”.

Gdzie obecnie oznakować rower?

Rejestracja rowerów sięga końca XIX wieku. Co ciekawe, w 1898 roku, w Warszawie liczba rowerów wynosiła 2640 a 2822 osoby posiadały dokument uprawniający do kierowania tym pojazdem. Każdy rower musiał być oznakowany specjalnym numerem, na kształt współczesnych tablic rejestracyjnych. Wymóg posiadania tablic przez rowery trwał aż do końca drugiej wojny światowej.

reklama

Obecnie najlepszym zabezpieczeniem przed kradzieżą roweru jest jego znakowanie. Można to zrobić na dowolnym komisariacie policji. Procedura zajmuje kilka minut i jest bezpłatna. Pomaga to w szybszym znalezieniu jego właściciela na wypadek nieprzyjemnych okoliczności.

Jak przebiega rejestracja roweru na policji?

Samodzielnie oznakowanie roweru może polegać na przemalowaniu jego elementów na niecodzienny kolor lub oklejenie ich specjalną folią. Lepiej jednak zrobić to na policji. Policjanci po zweryfikowaniu tożsamości na podstawie ważnego dowodu osobistego czy paszportu, a także sprawdzeniu własności pojazdu (niezbędne jest okazanie dowodu zakupu lub innego dokumentu), rozpoczną procedurę jego znakowania. Polega ona na wygrawerowaniu na ramie roweru specjalnego numeru, który trafi do bazy rowerów wraz z jego dokładnym opisem. Kluczowe są w nim znaki szczególnie, na podstawie których łatwiej będzie rozpoznać rower np. podczas jego kradzieży. W przypadku niektórych komisariatów możemy spotkać się ze znakowaniem roweru za pomocą pisaka, który widać w świetle ultrafioletowym. Często stosuje się również naklejki z numerem pojazdu.

reklama

Rejestracja rowerów przez policjantów odbywa się nie tylko na komisariatach. Oznakować rower można również podczas specjalnych wydarzeń, w których birze udzial policja.

Czym jest Krajowy Rejestr Rowerowy?

To internetowa baza rowerów, która ma służyć ograniczeniu szerzącej się kradzieży dwukołowców, a także zapewnić pomoc w ich odzyskaniu. Rowery w bazie można zarejestrować całkowicie za darmo. Aby to zrobić, należy podać w formularzu swój adres mailowy, a także markę, model, numer ramy i kolor pojazdu. Od momentu rejestracji roweru przestaje on być anonimowy. W bazie możemy przechowywać zdjęcia pojazdu, dowód zakupu, skan karty gwarancyjnej. Informacje dotyczące roweru dostępne są w bazie po zalogowaniu. Możemy się dowiedzieć, czy rower został skradziony/znaleziony lub jest aktualnie w posiadaniu. Krajowy Rejestr Rowerowy umożliwia również ubezpieczenie pojazdu na korzystnych warunkach.

Źródło: decathlon.pl

O usługach dorożkarskich i taksówkowych w tym okresie, można przeczytać TUTAJ

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama