Koncert jubileuszowy prowadziła Dagmara Trzeciak, która przybliżyła historię powstania rawickiego chóru "Kameleon" i jego niecodzienne osiągnięcia. Podzieliła się również wspomnieniami z czasów, gdy była jedną z chórzystek.
Połączone chóry „Kameleon” i „Bel Canto” zaśpiewały 15 utworów, w tym piosenki patriotyczne, między innymi „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko” czy „Jak to na wojence ładnie”.
Po występach na ręce Jowity Augustyniak posypały się gratulacje i życzenia od starosty Adama Sperzyńskiego, dyrektora domu kultury Dariusza Taraszkiewicza (odczytał także list gratulacyjny od burmistrza Grzegorza Kubika), Tadeusza Paprockiego (prezes Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr), Rady Rodziców SP w Golinie Wielkiej, zaprzyjaźnionych chórów i osób prywtanych.
- To dla nas wielkie święto - mówiła wzruszona Jowita Augustyniak. - Jestem dumna z moich chórzystów, z osiągnięć chóru „Kameleon”. Przygotowanie jednego utworu trwa ponad tydzień, wymaga wiele pracy, ale efekty wynagradzają ten wysiłek. Cieszy mnie to, że wiele osób nie traci zainteresowania śpiewem po odejściu z chóru, kontynuują i rozwijają swoje wokalne umiejętności, często na bardzo wysokim poziomie.
- Śpiew chóralny to nasza narodowa tradycja - powiedział Tadeusz Paprocki, składając gratulacje Jowicie Augustyniak. - Był i jest wyznacznikiem szeroko pojętej kultury, a czynne w niej uczestnictwo należy kultywować i z całych sił popierać. Wpojenie dzieciom umiłowania śpiewu procentuje na pokolenia, zgodnie z przysłowiem - „Czego się Jaś nie nauczył, Jan nie będzie umiał”. Platon mówił: „Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”.
Tadeusz Paprocki dwoje członków chóru wyróżnił Brązową Honorową Odznaką WZCHiO. Otrzymali ją Adam Krzyżosiak i jego córka Katarzyna.
Po części oficjalnej chórzyści i publiczność zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Okolicznościowy tort podzieliła Jowita Augustyniak. Można też było oglądać wystawę nagród i dyplomów chóru „Kameleon” oraz pamiątkowe zdjęcia.
Młodzieżowy Chór Kameleon powstał w 2006 r. Tworzy go dwudziestoosobowa grupa uczniów rawickich szkół w wieku 6 - 15 lat, jest to już drugie pokolenie chórzystów. Od początku swojej działalności chór należy do programu Śpiewająca Polska. Jest również członkiem Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Zespół organizuje koncerty na rzecz środowiska lokalnego, uczestniczy w warsztatach chóralnych oraz w licznych uroczystościach gminnych. Oprócz udziału w konkursach powiatowych i wojewódzkich, reprezentuje ziemię rawicką na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in.: we Vladimirze i Żukowskim w Rosji oraz Pradze i Jihlavie w Czechach. W 2013 r. w International Youth Art Festival w Pradze zdobył Złotą i Srebrną Nagrodę. Trzykrotnie został laureatem Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Religijnej w Śremie (2012, 2016, 2018) oraz w 2016r. zdobywcą głównej nagrody w Archidiecezjalnym Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej w Poznaniu. Dziesięciokrotnie zdobył Złote Pasmo na Przeglądach Chórów Regionu Wielkopolski Zachodniej.
Całokształt działalności chóru został uhonorowany zaproszeniem w 2014r. do zaprezentowania swoich osiągnięć na III Gali Młodych Utalentowanych Wielkopolan, organizowanej pod patronatem Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Zespół trzykrotnie reprezentował region Wielkopolski Zachodniej w Koncercie Finałowym Programu Śpiewająca Polska, występując w Narodowym Forum Muzyki i Hali Stulecia we Wrocławiu.
Dyrygentem chóru Kameleon jest Jowita Augustyniak - pedagog, chórmistrz, instruktor emisji głosu, logopeda. Jest absolwentką Wydziału Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze. Ukończyła Podyplomowe Studium Emisji Głosu na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, studia podyplomowe w zakresie przedmiotu Sztuka w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Podyplomowe Studia Logopedyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Bierze udział w licznych międzynarodowych i ogólnopolskich seminariach i warsztatach dyrygenckich. Od wielu lat współpracuje z amatorskim ruchem muzycznym. Od 2009 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr z siedzibą w Lesznie. Od 2006 r. koordynuje działania Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska” w regionie Wielkopolska Zachodnia, organizując konfrontacje chóralne i prowadząc warsztaty metodyczne.
Obecnie prowadzi trzy chóry: Młodzieżowy Chór „Kameleon” w Rawiczu, Koło Śpiewu im. Bolesława Dembińskiego w Miejskiej Górce oraz Chór „Bel Canto” w Golinie Wielkiej. Za całokształt pracy na rzecz amatorskiego ruchu muzycznego, w 2015r. odznaczona została Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.