reklama

Drugie życie rawickich gazet. Krzyca i oberża „Pod czarnym niedźwiedziem”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: krzyca.webity.pl

Drugie życie rawickich gazet. Krzyca i oberża „Pod czarnym niedźwiedziem” - Zdjęcie główne

foto krzyca.webity.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaDwa bardzo intrygujące ogłoszenia zamieścił "Rawicko - Krobski Dziennik Powiatowy" z 10 sierpnia 1859 r. Pierwsze odnosi się do podjęcia w Rawiczu praktyki przez weterynarza Mietznera, drugie poleca „Prawdziwą krzycę do siewu”.
reklama

Najbardziej intrygujące jest pierwsze ogłoszenie, w którym weterynarz Mietzner informuje, że „się tutaj osiedlił”, rozpoczyna leczenie zwierząt domowych, „Zamieszkały w oberzy pod czarnym niedźwiedziem”. Konia z rzędem kto wie, gdzie to było! Może ktoś z Czytelników rozwiąże tę zagadkę?

W drugim ogłoszeniu Oskar Hanisz poleca „Prawdziwą krzycę do siewu”. Podany adres to: „Platz wilhelmowski 567”. Tutaj też są wątpliwości gdzie mieściła się ta firma (sklep?). Prawdopodobnie budynek stał na skrzyżowaniu Plac Wolności z ul. Wazów w stronę więzienia. Tego budynku już nie ma.

reklama

O radach co robić „dla wybornej urodzajności zboża” można przeczytać TUTAJ.

Zapomniane zboże naszych przodków

Krzyca to jedno z najstarszych zbóż, które człowiek poznał i uprawiał. Dzisiaj bardzo powoli wraca na stoły w postaci chleba, który zaskakuje walorami smakowymi oraz właściwościami prozdrowotnymi.

To prastare, niemodyfikowane i nieuszlachetnione żyto, przed wiekami siali drwale na leśnych wyrębach i między drzewami. Wykorzystywali krzycę głównie jako siano dla koni pracujących w lesie. Krzyca ma wiele odmian, z których najbardziej rozpowszechnioną w XIX wieku nazwano żytem świętojańskim (wysiew przypadał na św. Jana). Odznacza się dużą wytrzymałością na złą glebę i trudne warunki uprawy. Krzyca jest genetycznie formą żyta ozimego. Charakteryzuje ją zdolność silnego krzewienia się i bujne, grube ziarno. Jednak słabo okryte przez plewy, po dojrzeniu bardzo szybko wysypuje się - należy więc je zbierać jeszcze niezupełnie dojrzałe. Im krzyca jest wcześniej i rzadziej wysiewana, tym bujniej się krzewi, dlatego często wysiewa się ją w mieszankach z innymi, jednorocznymi zbożami.

reklama

Krzycę można wysiewać przez cały rok, również jako żyto chlebowe ozime. Sieje się też ziarno jesienią po to, by w następnym roku zebrać nawet do 3 pokosów zielonej masy.

Badania nad wartościami odżywczymi i właściwościami mąki potwierdziły jej prozdrowotne właściwości. Dodanie mąki z krzycy do chleba powoduje dłuższe zachowanie świeżości pieczywa. Ziarniak jest źródłem węglowodanów, tłuszczów, błonnika, witamin, cynku, manganu, potasu i wapnia. Dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka mają, m.in.:

- sterole, które wpływają na przyswajanie cholesterolu z diety, zmniejszają znacząco ryzyko miażdżycy i zawałów,

- wysoka zawartość białka,

reklama

- karotenoidy działające przeciwutleniająco i przeciwnowotworowo,

- fitoestrogeny, które mają zdolność obniżania ryzyka występowania nowotworów, przeciwdziałają także chorobie wieńcowej i osteoporozie,

- błonnik pokarmowy, który reguluje perystaltykę jelit oraz zapewnia długotrwałe uczucie sytości po posiłku,

- jod wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy,

- mąka z żyta krzyca jest też dobra dla diabetyków i osób, które cenią sobie profilaktykę antycukrzycową. Indeks glikemiczny po spożyciu chleba z mąki z krzycy nie rośnie tak gwałtownie, jak w przypadku pieczywa białego.

Źródło: technologia.kpodr.pl

reklama

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama