reklama

Należy trzewie z ptaka wyjąć i oczyścić z gnoju

Opublikowano:
Autor:

Należy trzewie z ptaka wyjąć i oczyścić z gnoju - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 13 października 1852 r. w dziale „Rozmaitości” zamieścił cztery notki, które są częściowo specyficznymi radami, a częściowo anegdotami.
reklama

Pierwsza notka mówi o przylocie beksasów „około Niedzieli Oculi”*. Okazuje się, ze w 1852 r. ich przylot się opóźnił „bo pzry 12 – 15 stopniach zimna i głębokim śniegu niemialy tu co robić”. Dalej autor notki nieco żałuje „smakoszy łajna beksowego”, którzy musieli „nieco zaczekać”. Dość ciekawy i chyba kontrowersyjny jest przepis na tę potrawę. „Aby tedy smakownisiom niezepsować smaku, należy trzewie z ptaka wyjąć i naprzód oczyścić z gnoju, a tak oczyszczone przyrządzić na potrawkę tak zwanego lajna bekasowego”.

Druga notka mówi, co robić, aby mieć maliny we wrześniu i październiku: „trzeba pąkówki piérwszego kwiatu na parę cali od głównéj łodygi poucinać”. Spowoduje to opóźnione kwitnięcie malin i w konsekwencji późniejsze owocowanie.

Z kolei jak wyhodować truskawki na krzakach dzikiej róży, można przeczytać TUTAJ

Trzecia notka opisuje zdarzenie „w jednym górno austryackim miasteczku”. Przy uprzątaniu ula wyleciał z niego rój pszczół i „osiadł w chatce pszczelarza”. Prawdopodobnie zabito matkę pszczół, co je tak „rozdrażniło, ze zaczęły nielitościwie źgać ludzi, konie i psy”. Ludzie z krzykiem zaczęli uciekać „do gościńca”, ale pszczoły leciały za nimi. „Wskutek tego zdarzenia, wielu uszkodzonych, a wielu niebezpiecznie zachorowało”. .

Czwarta notka „Przygoda u wód” kpiąco mówi o uzdrowisku Kissingen. Podobno prybywali tam „nadzwyczaj otyli goście”, a opisana jest przygoda jednego z nich. Wszedł do wanny, „wytrysnęła z niej prawie wszystka woda” i zaklinował się. Wezwal pomoc i „posługacze” musieli wannę przewrócić, by go wydostać.

*Przed II Soborem Watykańskim (obradował w czterech sesjach od 11 października 1962 r. do 8 grudnia 1965 r.. Pierwszej przewodniczył papież Jan XXIII, zaś jego następca Paweł VI trzem kolejnym), trzecia niedziela Wielkiego Postu, nazywana była niedzielą Oculi. Antyfona śpiewana tego dnia na wejście głosi:

Oculi mei semper ad Dominum,

quia ipse evellet de laqueo pedes meos:

respice in me, et miserere mei,

quoniam unicus et pauper sum ego.

 

Oczy moje są zwrócone ku Panu,

bo On uwalnia moje nogi z sidła.

Wejrzyj na mnie i zmiłuj się nade mną,

bo jestem samotny i nieszczęśliwy.

 

*Bad Kissingen - uzdrowiskowe miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama