Opisane są w niej dwie operacje, po niemiecku i po polsku. Pierwsza to wycięcie „opuchłości” na lewej łopatce u 87-letniej wdowy A. Lekszyckiej, druga - usunięcie „gruzłów” z szyi u panny A. Floreckiej.
A. Lekszycka „wskutek tej opuchłości już od roku łóżko pilnować musiała” - czytamy. „Dr. Lachmann operacyą uskutecznił z taką zręcznością i pewnością, że cala operacya w kilka minut ukończoną była i niewiasta osłabiona bez kloroformowania, mało tylko krwi straciła. Wyrżnięta z ciała opuchłość ważyła 6 1/4 funt i co do wielkości przewyższała największą głowę mężczyzny”. Co najważniejsze - „jest ona do dnia dzisiejszego zdrowa i czerstwa”.
Drugą operację dr Lachmann wykonał „przy kloroformawaniu”. Również się powiodła „i po upływie 3 tygodni panna ta zupełnie była wyleczona”.
Przy obu operacjach asystował i pomagał cyrulik Dreier.
* W XIII wieku wieś wzmiankowana jest jako Dupin. W 1284 roku Dubin uzyskał prawa miejskie jako 22 z kolei miejscowość w Wielkopolsce. Prawa miejskie nie zostały jednak wówczas zrealizowane. Dubin uzyskał lokację miejską przed 1427 rokiem, prawa miejskie utracił w 1895 roku. Ciekawostką jest informacja, że w czasie wojny trzynastoletniej Dubin wystawił w 1458 roku jednego pieszego na odsiecz oblężonej polskiej załogi zamku w Malborku.
Źródło: Wikipedia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.