reklama
reklama

Piąta edycja koncertów charytatywnych „Fabian gra dla...”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W parku przy domu kultury (muszla) odbył się piąty koncert charytatywny z cyklu „Fabian gra dla...”. Z jednej strony jest to upamiętnienie rawickiego basisty Fabiana Maćkowiaka*, z drugiej wsparcie potrzebujących osób. Tym razem była to zbiórka na rehabilitację Apolonii Pietrzyk.
reklama

Dziewczynka urodziła się w sierpniu 2013 roku z Zespołem Downa. Jest pod stałą opieką neurologa, neurologopedy, audiologia i endokrynologa.

Jako pierwszy, jak zwykle z zaangażowaniem i pasją, zaprezentował się zespół „Zielone Ogórki”, do którego powstania przyczynił się m.in. Fabian Mackowiak. Inicjatorką koncertów upamiętniających rawickiego artystę jest Beata Koszarek. Przywitała wszystkich zgromadzonych na koncercie i podziękowała sponsorom oraz wolontariuszom, a także występującym zespołom. Przypomniała poprzednie cztery edycje, gdy zbierano na pomoc dla „Zielonych Ogórków”, Teresy Kajak, Magdaleny Gierlik i Alicji Łyszcz.

Na scenie, w towarzystwie rodziców, pojawiła się też Apolonia Pietrzyk. Wypuściła w powietrze symboliczne serce dla Fabiana.

Koncert w tempie i ze swadą prowadził Przemysław Maćkowiak.

Za nagłośnienie odpowiada ksiądz Konrad Rapior, nagrodźmy go brawami ! - zachęcił. - A za pogodę odpowiada Fabian - zażartował.

W piątej edycji kolejno zagrali: Yellow Snow, Sunday Morning, Chuc Frazier Band i Katharsis. Były to różne muzyczne propozycje, ale łączyła je radość grania i szczytny cel występów.

Obecny skład Yellow Snow ukształtował się w 2016 roku. Działają w składzie: Kuba Kleinschmidt (śpiew, gitara), Piotr Kleinschmidt (śpiew, gitara, harfa), Jędrzej Dobaczewski (śpiew, instrumenty klawiszowe), Andrzej Wasielewski (gitara basowa) oraz Maciej Trawka (perkusja). Jak sami określają ich muzyka to psychodeliczna podróż po gatunkach, takich jak: rock, art rock, rock progresywny, southern rock, blues, funk, country, folk czy jazz. Od ostrego rocka po żarty muzyczne. Momentami nieco ironiczna i groteskowa forma, dodawała kolorytu i budziła uśmiech publiczności. Nie ukrywają, że zespół inspiruje się twórczością Franka Zappy.

Sunday Morning to formacja stworzona przez leszczyńskich muzyków, którzy mogą pochwalić się sporym doświadczeniem scenicznym. Poprzez dobór repertuaru muzyki jazzowej, bluesowej czy funky grają z myślą o sprawieniu radości publiczności i sobie. Nadrzędnym celem jest wzajemna inspiracja, pozbawiona ambicji szerszego odznaczenia swojej obecności na rynku muzycznym. Wystąpili znakomici instrumentaliści: gitara - Przemek Maćkowiak, piano - Iuri Gaspar, bas - Sławek Pluta, saksofony - Rafał Gubański, trąbka - Damian Ruskowiak, perkusja - Andrzej May. Śpiewała Daria Kaczór-Boś. Zróżnicowany brzmieniowo koncert oscylował wokół pop – jazzu.

Gwiazdą wieczoru był pochodzący z Houston w Teksasie, Chuck Frazier, gitarzysta, wokalista, kompozytor, showman, prezentujący swój własny ekspresyjny styl. Na gitarze zaczął grać w wieku 13 lat. Polska publiczność po raz pierwszy usłyszała go w 1995 roku podczas Rawa Blues Festiwal. Od tego czasu Chuck Frazier bywał w Polsce kilkakrotnie i grał z wieloma muzykami i zespołami, m.in. z Easy Rider. Prezentuje nowy, interesujący i oryginalny styl muzyczny, łącząc elementy bluesa, regga i techno. Rockowo - bluesowy repertuar rozgrzał publiczność, która ruszyła do tańca. Była to muzyka z najwyższej półki, stylowa, świetnie zagrana (niesamowita harmonijka Tomasza Nowickiego) i zaśpiewana. Był też rawicki akcent, bowiem na perkusji zagrał Jarosław Maćkowiak.

Jako ostatnia zaprezentowała się formacja Katharsis z Miejskiej Górki. Powstała kilkanaście lat temu, założona przez gitarzystę Mirosława Szymankiewicza, kilkakrotnie zmieniała skład. Obecnie obok założyciela i lidera, zespół tworzą: wokalista Waldemar Lisiecki, gitarzysta Daniel Szymankiewicz, basistka Wanda Kupczyk i perkusista Michał Domagała. Ich rockowo - bluesowy repertuar opiera się głównie o własne utwory, wykonywane bardzo energetycznie, z ostrym rockowym „pazurem” i zaangażowaniem. Utrzymane są w różnych klimatach, ale zawsze znakomicie zinstrumentalizowane. Dużo było w tym „żywiołu” i prawdziwej radości grania.

Po podliczeniu datków, okazało się, że na rehabilitację Apolonii Pietrzyk zebrano 5,5 tys. złotych. 

*Fabian Maćkowiak zmarł w czerwcu 2017 roku. Był świetnym basistą, wiele lat współpracował z Domem Kultury w Rawiczu, akompaniował dzieciom niepełnosprawnym na festiwalach w Polsce i grał z wieloma zespołami, zarówno z naszego regionu jak i z Polski, między innymi: Macki Band, Symbollika, Hash czy Berlin Blues. Był jednym z założycieli formacji Zielone Ogórki przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu i jego dobrą duszą.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama