Reklama

Przedszkolaki poznawały różne, ciekawe zawody

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W rawickim Przedszkolu Nr 4 (Sarnowa) zorganizowano „Tydzień karier zawodowych”. W czterech grupach przedszkolnych, codziennie pojawiał się nowy gość opowiadający o swojej pracy i specyfice prezentowanego zawodu.

Reklama

Pierwszymi gośćmi „Sówek” „Wiewiórek” „Niedźwiadków” i „Jeżyków” byli strażacy: Aleksandra Makowska i Rafał Kupczyk z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarnowie. Goście w ciekawy sposób przybliżyli przedszkolakom pracę strażaka prezentując jednocześnie strój i podręczny sprzęt. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że ich zadaniem nie jest tylko gaszenie pożarów., ale również na udzielanie pomocy podczas wypadków samochodowych oraz asyta podczas różnych akcji ratunkowych. Strażacy zapoznali przedszkolaków z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, mówili jak trzeba się wtedy zachowywać oraz przypomnieli numery alarmowe do straży, policji i na pogotowie. Dzieci z bliska mogły zobaczyć wyposażenie jakim dysponują strażacy. Przymierzały hełm i kurtkę strażacką, co sprawiło im wiele radości.

Następnym gościem była policjantka - sierż. szt. Anita Skotarek. Przybliżyła dzieciom: jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka, komu mogę powiedzieć jak się nazywam, a komu nie? Okazało się, że przedszkolaki były zorientowane w temacie i podzieliły się swoją wiedzą. Funkcjonariuszka policji opowiedziała przedszkolakom o swojej odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególną uwagę zwróciła na przewożenie dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i zapiętych pasów.

Kolejnym gościem była trenerka piłki nożnej, Agata Polowczyk. Podczas spotkania przedszkolaki z grup „Sówki”, „Niedźwiadki” i „Jerzyki” miały okazję dowiedzieć się jaki korzyści płyną z aktywnie spędzanego czasu i uprawiania sportu. Trenerka wskazała, jakie cechy powinien mieć dobry piłkarz oraz zachęcała do trenowania tej i innych dyscyplin sportu. Zwróciła uwagę na systematyczność treningu,co przynosi dużo satysfakcji i radości, przede wszystkim, gdy zaczyna się odnosić sukcesy. Spotkanie zakończył wspólny trening i mini zawody sportowe na sali gimnastycznej.

Później w przedszkolu „Sówki” i „Jerzyki” odwiedziła higienistka szkolna, Elżbieta Woźna. Opowiedziała dzieciom jak należy dbać o stopy i zapobiegać płaskostopiu i jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby ustrzec stopy przed zniekształceniem. Przedszkolaki mogły same ocenić „jakość i kondycję” swoich stóp przez wykonanie prostego doświadczenia przy użyciu kartki i wody. Potem dzieci wzięły udział w aktywnych ćwiczeniach, które korygują płaskostopie stóp. Miały również możliwość poznać gabinet higienistki, zobaczyć akcesoria jakich używa w swojej codziennej pracy. Chętne dzieci zostały zważone, również miały zmierzoną temperaturę. Mogły także sprawdzić swój wzrok.

Tego samego dnia gościem dzieci była fryzjerka, Paulina Jaskuła. „Wiewiórki” poznały jej pracę oraz zobaczyły pokaz fryzjerskich inspiracji.

Następnego dnia grupę „Sówki" odwiedził ks. Jacek Roszkowski.

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa, potem ksiądz uczył dzieci piosenek „Gdy na morzu" „Taki mały taki duży”, „Jak Dawid”. Ksiądz Jacek grał na gitarze, a przedszkolaki śpiewały. W międzyczasie dowiedziały się na czym polega powołanie i co należy do obowiązków księdza oraz jak wygląda dzień z życia duchownego.

Tego samego dnia grupa „Jeżyki”, spacerując ulicami Sarnowy, odwiedziła pobliski sklep, aby zapoznać się ze specyfiką pracy ekspedientki.

W następnych dniach w grupie „Wiewiórki” i „Sówki” odbyło się spotkanie z instruktorką nauki jazdy, Arlettą Mrówką z Ośrodka Szkolenia Zyc-Zak .Dzieci miały okazję do przypomnienia sobie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz utrwalenia nazewnictwa znaków drogowych. Otrzymały także odblaskowe opaski.

U „Wiewiórek” natomiast gościły spedytorki: Patrycja Szalkowska i Marta Skrzypczak. Przybliżyły swój zawód oraz kierowcy. Zorganizowały również dla dzieci zabawy i zajęcia plastyczne oraz ofiarowały przedszkolakom nowe zabawki. .

Tego samego dnia u „Sówek” gościła listonoszka Violetta Jóskowiak. Dzieci na początku spotkania zaśpiewały piosenkę „Listonosz”. Gość zapoznał przedszkolaków ze specyfiką swojej pracy oraz ze słownictwem charakterystycznym dla tego zawodu: awizo, poczta, list polecony. Pokazała również co zawiera torba listonosza.

Przedszkolaki udały się również do apteki, by poznać zawód farmaceuty. Poznały specyfikę pracy aptekarza i miejsce, gdzie pracuje .

W ramach „Tygodnia karier zawodowych” już są umówione następne spotkania: z pszczelarzem, górnikiem i kosmetologiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy