Zamieszczone w dziale „Nie urzędowe interessa” notki radzą, jak we własnym zakresie „podleczyć” konie.
Pierwsza notka, to przepis na „Środek przeciw zewnętrznym odciskom”. Przyrządzić go można następująco: „1 funt ałunu, 3/4 funta vitriolu, 2 kwiatki soli amoniackiej* i tyleż grynszpanu*, i łyżka octu ołowianego, rozpuszcza się nad ogniem, miesza pospołu a potem ostudzi”. Ciekawe jest, co dalej. Otóż „rozpuści się kawałek wielkości orzecha włoskiego we wonie i położy na ranę, którą też proszkiem myrry posypać można”.
Druga notka to „Przepis na zrobienie sławnego kamienia na rany”. „Bierze się 1/2 funta ałunu, 1/2 funta modrego witriolu, 3 łuty grynszpanu, tyleż salmiaku, i tyleż białego witryolu, 15 gram szafranu i 40 gram kamfory”. Wszystko osobno trzeba utrzeć na proszek i wsypać (oprócz szafranu i kamfory) do glinianego rondla i podgrzewa do gęstnienia. Wtedy wsypuje się szafran i kamforę. Po ostygnięciu mieszanina staje się tak twarda, że trzeba rondel rozbić, by ją wyciągnąć. Ten „kamień” łamie się następnie na kawałki i rozpuszcza je w wodzie. Tym roztworem smaruje się delikatnie rany konia.
Trzecia notka „Rany otwarte u koni prędko uleczyć” też jest przepisem, tym razem na maść. Ranę przemywa się czystą, zimną wodą, a potem obwiązuje tak przyrządzoną maścią: „ bierze się 1 łut gwoździ do podkucia koni używanych i wklada się je w gliniane naczynie leje się 4 łuty serwassem (kwas saketrowy) dodaje tyleż wosku i 2 luty olejku terpentynowego”. Wszystko się gotuje, „a gdy gwoździe się wyrzucą”, miksturę dokładnie trzeba wymieszać.
O trzech innych radach zamieszczonych w tym samym numerze "Rawicko-Kroskiego Dziennika Powiatowego", związanych z utrzymaniem koni, można przeczytać TUTAJ
*Ałun potasowy - nazwa zwyczajowa dwunastowodnego siarczanu glinowo-potasowego. Występuje naturalnie jako minerał. Dawniej, jako kamyk po goleniu, był szeroko używany do tamowania drobnych krwawień z ranek po zacięciach przy goleniu. Dziś w tym celu ałun oferowany jest m.in. w postaci sztyftu.
Vitriol, witriol, olej szklany, dawniej także witriolej - dawna nazwa stężonego kwasu siarkowego, który jest przezroczystą cieczą o szklistym wyglądzie i oleistej konsystencji.
Sól amoniakalna - nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu węglowego oraz sodu. Występuje również pod nazwą soda lub węglan sodu. W pokojowej temperaturze przyjmuje postać białej i higroskopijnej substancji, która dobrze rozpuszcza się w wodzie.
*Ocet ołowiowy, octan ołowiu - organiczny związek chemiczny, sól kwasu octowego i ołowiu. Z powodu słodkiego smaku jest czasem nazywany cukrem ołowianym.
*Grynszpan - organiczny związek chemiczny, sól podwójna (wodorotlenowa) miedzi i kwasu octowego. Powstaje w wyniku korozji miedzi w obecności kwasu octowego.
*Myrra, mirra - wonna żywica otrzymywana z drzew i krzewów należących do rodzaju balsamowiec. Wykorzystywana jest m.in. w przemyśle kosmetycznym i jako środek leczniczy. Dodaje się ją jako środek antyseptyczny w płynach do płukania ust i pastach do zębów, stosuje także w profilaktyce i leczeniu chorób dziąseł. Mirra ma własności przeciwbólowe. Jest składnikiem niektórych mazideł i maści leczniczych używanych przy leczeniu otarć skóry, stłuczeń, bólach spowodowanych skręceniem stawów, itp.
*Łut - dawna jednostka miary masy. Była używana w Europie od średniowiecza do końca XIX wieku. Stosowana przez kupców i mincerzy do określania wagi monet i wagi probierczej srebra. 1 łut = 1/16 grzywny lub 1/32 funta (funt = ok. ),5 kg). Jego wartość w zależności od stulecia i miejsca wynosiła od 10 do 50 gramów. W Polsce wynosiła 12,65625 grama.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.