Reklama

Rawickie wiatrowskazy, nawet trzy na jednym domu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rawickie wiatrowskazy, nawet trzy na jednym domu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Patrząc na dachy rawickich kamienic, wzrok potyka się o las anten telewizyjnych. Wśród nich czasem dostrzec można bardzo ciekawe, dekoracyjne elementy architektoniczne - wiatrowskazy*.

Wykonane są z blachy w kształcie chorągiewek, niekiedy z datą wybudowania kamienicy, czasem ze specyficznymi zdobieniami. Na jednym z budynków znajdują się nawet trzy. Ten dom znajduje się przy rynku, na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi i 17 Stycznia.

Dwupiętrowa kamienica zbudowana została w 1911 roku, o czym świadczy napis na zachodnim szczycie. Na obu fasadach umieszczone są frontony, większy od strony zachodniej, mniejszy od północy. Połączone są trapezowym wykuszem.

W okresie międzywojennym na parterze był sklep ze srebrem stołowym i zegarami, później miała tam siedzibę redakcja „Orędownika Powiatowego”. Po II wojnie światowej był tam sklep ze słodyczami, później „Herbapol” i „Apteka Rawicka”. Obecnie jest to siedziba banku Credit Agricole. Od strony 17 Stycznia był sklep z konfekcją męską, obecnie jest tam sklep obuwniczy NeeCo.

Źródło:Henryk Pawłowski „Staromiejski przewodnik. Rawicz”

Najciekawszy i chyba najstarszy jest wiatrowskaz na ratuszu, obecnie poddany renowacji.

 

W ażurowej konstrukcji chorągiewki widać sylwetkę niedźwiedzia (herb Rawicza) oraz datę 1754.

I jeszcze dwa domy, na których znajdują się wiatrowskazy.

Nie może się obejść bez zagadki. Gdzie znajdują się te dwa budynki, na których również umieszczono wiatrowskazy? Widać daty ich wybudowania - 2000 i 2004 rok.

Poprzednia zagadka dotyczyła domu z pieknym,rzeźbionym okapem. W tym budynku przy ul. Kardynala Wyszyńskiego 2 od 1996 r. miesci się Biblioteka Pedagogiczna. 

*Wiatrowskaz (anemoskop) – proste mechaniczne urządzenie do wskazywania kierunku wiatru. W ogródkach meteorologicznych stosuje się go w postaci masztu lub wysięgnika z metalową chorągiewką ustawioną w pionie, na lotniskach i przy obiektach przemysłowych w postaci pasiastego rękawa długości 1,2 - 5,0 m założonego na obrotową obręcz na maszcie. Na budowlach jest to dekoracyjny element architektoniczny, wykonany z blachy np. w kształcie koguta, chorągiewki, żaglówki lub lecącego ptaka, umieszczony na szczycie hełmu (wieży kościelnej lub ratuszowej) lub dachu budynku jako ruchoma chorągiewka obracająca się na wietrze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy