reklama

Skóry mają być solą zakonserwowane lub wysuszone

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

Skóry mają być solą zakonserwowane lub wysuszone - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura„Orędownik Powiatu Rawickiego” z 13 kwietnia 1934 r. zamieścił ogłoszenie, a w zasadzie reklamę, „LUKSUS Fabryka skór S-ka z ogr. odp. W Brzeziu n\O. Z siedzibą w Rybniku”. Działalność firmy polecał starosta Stanisław Łobos.
reklama

Firma LUKSUS w Brzeziu wykorzystywała poniemiecką „fabrykę skór, gdzie produkowano i farbowano futra”. Przerobiono ją i unowocześniono, i jak czytamy, „przy zastosowaniu ostatnich środków techniczno-chemicznych produkujemy tam skóry chromowe* wszelkich gatunków”.

Dalej czytamy: „Nadto jednym z głównych naszych produktów są skóry szewrowe* z kóz, baranów, sarn, psów i kotów”.

Dalej następuje prośba, „by Ministerstwo wydało odpowiednie zarządzenie do wszystkich oprawców w kraju, by zwierząt zabitych lub padłych nie zakopywano w skórze, lecz aby wszystkie skóry z psów, kotów, świń, sarn i koni były zachowane, solą zakonserwowane lub wysuszone”. Fabryka LUKSUS obiecuje skupić każda ich ilość „po cenach rynkowych”.

reklama

Ta „prośba” kłóci się z późniejszymi wytycznymi zamieszczonymi w „Orędowniku Powiatu Rawickiego” 15 czerwca 1934 r. „Usuwanie zwłok zwierzęcych (padlin)”, które również podpisał starosta Stanisław Łobos. Można o nich, a także o obecnych przepisach dotyczących utylizacji padłych zwierząt, przeczytać TUTAJ.

Co najważniejsze, w wytycznych z 15 czerwca 1934 r., zawarte było zastrzeżenie: „Właścicielowi (posiadaczowi) zwierzęcia padłego lub zabitego nie przysługuje prawo do wyrobów uzyskanych ze zwłok danego zwierzęcia” .

reklama

*Skóra garbowana chromem to skóra poddana działaniu soli chromu, aby nadać jej czerwonobrązowy kolor . Proces ten tworzy trwałe, wodoodporne wykończenie, które sprawia, że skóra jest wysokiej jakości, idealna do użytku na zewnątrz, w tym do butów, bagażu i kurtek.

*Szewro, giemza, miękka skóra kozia, niekiedy końska (przody końskie), garbowania chromowego, o szczególnie gładkiej powierzchni lica, wykończona z zachowaniem naturalnego rysunku lica (Encyklopedia PWN).

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo