Informację źródłową podał czarnkowski „Nowy Kurier”. „Jak się w ostatniej chwili dowiadujemy oszustwo sięga do sumy trzynaście tysięcy złotych, na którą to kwotę poszkodowanych jest kilkuset gospodarzy z okolicznych wsi i folwarków, którzy będąc w mniemaniu, że nabywają środek istotnie skuteczny i nieszkodliwy przeciwko chorobie u nierogacizny, kupowali u oszustów nawet po klika butelek bezwartościowego płynu”. Przeliczając wartość trzynastu przedwojennych tysięcy, obecnie było by to około stu trzydziestu tysięcy.
Sprzedawany płyn „oliwa podłogowa z domieszką kwasu siarczanego i innego taniego składnika, po zmieszaniu go z paszą i spożyciu wywołał u świń silne bóle wewnętrzne. Świnie wdrapywały się w okropnych boleściach formalnie na ściany”.
Dwóm oszustom, którzy „mieli do swej dyspozycji motocykl”, pomagała kobieta, która po wsiach rozdawała ulotki. Straż graniczna zarekwirowała zapasy „lekarstwa”, spisała protokół, ale oszustów wypuszczono na wolność. Udali się do Szamotuł, gdzie ich aresztowano. Oszukańczy proceder prowadzili również w innych powiatach, ale „wpadli” w Czarnkowie. Może to dotyczyć także powiatu rawickiego.
*Czarnków (dawniej również Czarnków nad Notecią; niem. Czarnikau, w latach 1939 -1945 Scharnikau) - miasto w zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz gminy wiejskiej Czarnków. Miasto położone jest nad rzeką Noteć, na skraju Puszczy Noteckiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.