Na słupkach są wykute dość słabo widoczne litery„P” (Polska) i „D” (Deutschland – Niemcy). Przez prawie 20 lat pełniły funkcję znaków granicznych, stojących wzdłuż polsko - niemieckiej granicy, przebiegającej w odległości około 3 km za zachód i południe Rawicza (okolice Załęcza). Wytyczono ją postanowieniem Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku, a istniała od stycznia 1920 roku do wybuchu II wojny światowej.
Na całym rawickim odcinku przebieg dawnej granicy można odtworzyć na podstawie starych map. Prawdopodobnie z dawnej granicy usunięto wszystkie specjalne kamienie graniczne, udało się uratować zaledwie kilka. W 1979 roku na Osiedle im. Bohaterów Westerplatte przywieziono sześć. Pochodzą z odcinka granicy leżącego w pobliżu Masłowa. Również sześć kamieni granicznych zebrano niegdyś w Bojanowie.
Kotwica ze słupkami granicznymi symbolizuje nierozerwalność Rawicza z Polską („zakotwiczenie”), jest żywą lekcją historii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.