reklama

"Szczepionka tyfusu mysiego działa jak należy". Drugie życie rawickich gazet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

"Szczepionka tyfusu mysiego działa jak należy". Drugie życie rawickich gazet - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura„Orędownik powiatu rawickiego” z 26 stycznia 1934 r. powrócił do tematu tępienia myszy polnych za pomocą szczepionki tyfusu mysiego.
reklama

W 1933 roku ówczesny starosta rawicki - ze względu na pojawienie się plagi myszy polnych - wydał zarządzenie o ich tępieniu za pomocą szczepionki tyfusu mysiego.

Akcja "walki" z gryzoniami miała obejmować ogrody, pola, łąki, stogi, stodoły polne i brzegi lasów, miedze, wały, rowy i skarpy przydrożne. Do tępienia myszy zobowiązano właścicieli, dzierżawców, „zawiadowców” i użytkowników gruntów.

„Dochodziły mnie utyskiwania na częściowo ujemny skutek działania szczepionki tyfusu mysiego” - pisze autor artykułu ze stycznia 1934 roku, którym jest starosta powiatowy - Józef Ekkert.

Przywołuje w nim właśnie swoje zarządzenie, opublikowane w „Orędowniku powiatu rawickiego” 4 października 1933 r. Można o tym przeczytać TUTAJ.

reklama

Autor w swoim materiale dowodzi, że skuteczność szczepionki badano na dwóch partiach myszy, każda liczyła 11 sztuk. Pierwszą nakarmiono pszenicą zaprawioną szczepionką, drugą niezaprawioną. W ten sposób potwierdzono, że preparat działa. 

„Doświadczenie przeprowadzili protokólarnie wobec świadków pp. Burmistrz w Jutrosinie i Wójtowie: w Bojanowie, Jutrosinie i Miejskiej Górce. Jak z powyższego wynika, utyskiwania na ujemny skutek działania szczepionki tyfusu mysiego są nieuzasadnione” - puentuje autor. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama