reklama

Trzeba zrobić maść z rybiego tranu i miałko skrobanej kredy

Opublikowano:
Autor:

Trzeba zrobić maść z rybiego tranu i miałko skrobanej kredy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 25 września 1861 r. zamieścił notkę „Lekarstwo na odziębliznę”. Jest to recepta jak domowym sposobem przygotować taką miksturę.
reklama

Są to wskazówki jak przyrządzić dwa rodzaje takiego „lekarstwa”.

Przepis pierwszy wygląda następująco: „Weż dwie drachmy spirytusu kamforowego i pół drachmy tynktury szfranowej, zmieszaj to i smaruj tém kilka razy na dzień miesjce odziębione za pomocą pióra albo pędzelka”.

Podane są uwagi, by po smarowaniu ciecz „oschla”, nie wolno stosować tego roztworu na rany.

Jeżeli są rany, zastosować można drugi przepis, który wygląda następująco: „trzeba zrobić maść z rybiego tranu i miałko skrobanej kredy, i tą maścią kilka razy na dzień rany smarować”. Podobno skutek skutek jest gwarantowany i rany się zagoją, „co w krótkim czasie nastąpi”.

reklama

Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 19 stycznia 1859 r. zamieścił reklamę innego lekarstwa, „doświadczonego lekarstwa domowego”, którym miał być „biały syrop piersiowy”. Spzredaż oferowała fabryka Adolfa Pollacka. Można o tym przeczytać TUTAJ

Odzięblizna - uszkodzenie ciała wywołane działaniem zimna, odmrożenie

Drachma - jednostka wagi aptekarskiej (AmE.) drachma 1 drachma = 1/8 uncji aptekarskie = 0.0039 kilograma

reklama

Spirytus kamforowy to lek bez recepty w postaci roztworu na skórę przeznaczony do nacierań w przypadku bólu mięśni i stawów.

Tynktura szafranowa to płynny ekstrakt roślinny, otrzymywany poprzez macerowanie szafranu w alkoholu. Szafran, czyli znamię słupka rośliny Crocus sativus, zawiera składniki aktywne, które są rozpuszczane w alkoholu, tworząc tym samym tynkturę.

Jak przygotować tynkturę szafranową:

1. Zalewanie szafranu: Do naczynia wlejcie 50-60% alkohol (np. spirytus). Dodajcie szafran w proporcji 1:8 (np. 1 gram szafranu na 8 ml alkoholu).

reklama

2. Maceracja: Zamknijcie szczelnie naczynie i pozostawcie do macerowania w ciemnym i chłodnym miejscu na 10-28 dni.

3. Filtrowanie: Po upływie czasu przefiltrujcie tynkturę przez gazę lub filtr do kawy.

4. Przechowywanie: Przechowujcie tynkturę w szczelnym opakowaniu w ciemnym i chłodnym miejscu.

Zastosowanie:

Tynktura szafranowa może być stosowana doustnie, zewnętrznie lub jako składnik w preparatach kosmetycznych. Właściwości szafranu mogą wspierać trawienie, łagodzić objawy depresji, poprawiać humor, a także wpływać na układ krążenia. Szafran jest też znany ze swoich właściwości afrodyzjakowych.

reklama

Ostrzeżenia: Szafran może mieć interakcje z niektórymi lekami, dlatego przed zastosowaniem tynktury należy skonsultować się z lekarzem

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo