Z tej niewielkiej notki wynika, że ograniczenia handlu w niedziele już wówczas budziły wiele mieszanych odczuć. Pierwsze zdanie dementuje pojawiające się ponoć informacje, jakoby „ministerstwo przemysłu i handlu opracowywało projekt ustawy o zniesieniu odpoczynku niedzielnego w handlu”. Tak więc z notki wynika, że handel w niedzielę był całkowicie zabroniony.
Autor notki potwierdza jedynie prace ministerstwa nad projektem, by wydłużyć pracę sklepów o jedną godzinę w dni robocze, „oczywiście z zabezpieczeniem obowiązujących norm w dziedzinie ochrony pracy najemnej”.
Zakaz handlu w niedziele i święta - przepis, stosowany w niektórych krajach, zakazujący otwierania placówek handlowych w niedziele i święta. Całkowity zakaz nie obowiązuje w żadnym z krajów UE. W 19 przypadkach (63%) można handlować w niedziele bez ograniczeń, zaś w 11 krajach (37%) obowiązuje częściowy zakaz handlu.
W Polsce w rezultacie wielomiesięcznej dyskusji publicznej w 2007 roku uchwalona została ustawa zakazująca handlu w niektóre święta, ale nie w niedziele. Weszła w życie 26 października 2007, a pierwszym dniem objętym zakazem był dzień Wszystkich Świętych 1 listopada 2007.
Ta ustawa zakazuje pracy osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy we wszelkich placówkach handlowych, bez żadnych wyjątków. Za placówki handlowe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uważa wszelkie instytucje i zakłady, których działalność główna polega na kupowaniu towarów w celu ich dalszej odsprzedaży, w tym sklepy, apteki, stacje benzynowe, składy węgla i materiałów budowlanych, a także handel za pomocą internetu. Potem uznano, że apteki i stacje benzynowe jako instytucje wyższej użyteczności publicznej są spod zakazu wyjęte.
Handel (według interpretacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej) może też być prowadzony przez właścicieli jednoosobowych firm, osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne (jak umowa zlecenia), a także franczyzobiorców oraz zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej.
W 2014 roku Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy - wprowadzający zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę. Trzy lata później przyjął ustawę ograniczającą handel w niedzielę, której projekt był inicjatywą obywatelską Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej (m.in. NSZZ „Solidarność”). Od 1 marca do 31 grudnia 2018 roku handel był dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a także dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą. W 2019 roku - jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca, a także dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą. Od 2020 roku dopuszcza się handel w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą. Od zakazu handlu w niedziele przewidziano ponad 30 wyjątków.
18 października 2021 roku, Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 14 października o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Na jej mocy, od 1 lutego 2022 roku wprowadzone zostało dalsze zaostrzenie zakazu handlu w niedziele.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.