Reklama

Będą mówić o ASF - spotkanie w Jutrosinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: GCKiR w Jutrosinie

Będą mówić o ASF - spotkanie w Jutrosinie - Zdjęcie główne

Archiwum | foto GCKiR w Jutrosinie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo Rolnicy będą mogli spotkać się z Dominiką Kmet - Powiatowym Lekarzem Weterynarii - i porozmawiać na temat ASF-u.

Spotkanie odbędzie się 26 stycznia ( środa ) o godz. 12.00 w centrum kultury w Jutrosinie i - jak informuje Powiatowy Ispektorat Weterynarii - będzie dotyczyło problemów związanych z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

Organizatorzy informują, że poruszone zostaną tematy planów bioasekuracyjnych, wszelkich zabezpieczeń przed przedostaniem się wirusa do gospodarstwa oraz rozprzestrzeniania się i skutków jakie niesie ze sobą choroba. 

Dedykowane jest, jak wynika z ogłoszenia organizatora, w szczególności dla hodowców trzody chlewnej, jak również innych osób zainteresowanych tematem.

Przypomnijmy. ASF nie ominął powiatu rawickiego. Pierwsze 2 przypadki ASF na naszym terenie potwierdzono latem ubiegłego roku. Jedno ognisko wykryto 26 lipca w gospodarstwie w Gierłachowie, w gminie Bojanowo. Świnie poddano uśmierceniu, a hodowle z sąsiednich dwóch gospodarstw objęto kontrolą i monitoringiem powiatowej inspekcji weterynaryjnej. Natomiast, 6 sierpnia drugie ognisko potwierdzono w jednym z gospodarstw w Trzeboszu (w tej samej gminie). W konsekwencji 200 świń z zakażonego stada zabito i zutylizowano.

Powiat objęto strefami ograniczeń. Pod koniec września, kiedy już wydawało się, że najgorsze za rolnikami, nowe ognisko wirusa pojawiło się w jednym z gospodarstw w Golejewie na terenie gminy Pakosław. 

Wystąpienie ogniska w Golejewie znów zmieniło sytuację rolników w powiecie. Obszar, który do tej pory na mapach był zaznaczony na niebiesko - czyli wolny od ASF i objęty tylko pewnymi ograniczeniami, znalazł się w strefie zapowietrzonej i zagrożonej

W strefie zapowietrzonej, czyli w promieniu 3 kilometrów od ogniska mamy 74 gospodarstwa i ponad 4 tysiące świń. W strefie zagrożonej - w promieniu 10 km - jest 525 gospodarstw i ponad 70 tys. świń - informował wówczas Mieczysław Kowalonek, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rawiczu. 

Od tego momentu, na szczęście, kolejnych przypadków ASF na terenie naszego powiatu nie odnotowano. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy