Reklama

Rawicz. Pieniądze na sport rozdysponowane. Kropla w morzu potrzeb?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Rawicz. Pieniądze na sport rozdysponowane. Kropla w morzu potrzeb? - Zdjęcie główne

foto archiwum portalu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Dwa miliony złotych to wydatki, które gmina Rawicz ma ponieść w 2023 roku na szeroko rozumiany sport. 25% tej kwoty zostanie przeznaczone na upowszechnianie sportu, reszta - na utrzymanie obiektów sportowych.

Pod koniec stycznia weszło w życie zarządzenie burmistrza gminy Rawicz w sprawie finansowego wsparcia organizacji realizujących w 2023 roku zadania publiczne, w tym związane ze sportem.  

W 2022 r. - jak przekazało Centrum Informacyjne Burmistrza - na zadania z zakresu sportu, kluby otrzymały 583 tys. zł. W 2023 roku zaplanowano dla nich o 14,2% mniej, czyli 500 tys. zł. Na razie, do klubów trafi 474.400 zł. To oczywiście mniej, niż chciały one uzyskać. Wnioski o gminne dotacje opiewały w sumie na 862 tys. zł. 

- Kwota nierozdysponowana w wysokości 25,6 tys. zł pozostaje na wsparcie zadań z zakresu sportu w trakcie roku oraz zasilenie funduszu stypendiów sportowych - zauważa CIB.

Równocześnie, gmina opłaca utrzymanie obiektów sportowych, za które kluby płacą symboliczne 50 zł miesięcznie. Ze względu na podwyżki cen energii, kosztować to będzie budżet gminy ponad 1,5 mln zł w ciągu roku.

Temat skomentował także w mediach społecznościowych burmistrz Grzegorz Kubik. Przyznał, że niedawno spotkał się z Radą Sportu, skupiającą przedstawicieli różnych klubów.

- W budżecie zaplanowaliśmy o 20 proc. mniej na ten cel niż w zeszłym roku - komentuje Grzegorz Kubik. - Około 20 proc. cięcia dotknęły też inne ważne obszary, jak remonty infrastruktury czy wydatki bieżące. To trudna decyzja, ale każdy z nas odczuwa ogromne skutki podwyżek, głównie energii. W przypadku klubów sportowych, poza otrzymywaną dotacją na działalność, z gminnego budżetu pokrywane są wszystkie koszty utrzymania obiektów sportowych - zauważa burmistrz.

Szef samorządu wyjaśnia również, jak to wygląda w praktyce. Kluby płacą za korzystanie z obiektów sportowych 50 zł miesięcznie. Gmina pokrywa koszty utrzymania boisk, sal sportowych i pozostałej infrastruktury sportowej, płaci także rachunki za gaz, prąd, wodę oraz kupuje środki czystości.

- Koszty energii zużywanej na basenie wzrosną prawie o 1 mln zł. Z takimi podwyżkami się mierzymy i to są kwoty, które stanowią również wzrost wsparcia dla działalności klubów. Koszty działalności klubów to nie tylko finansowanie przejazdów, np. sędziów czy trenerów, którzy, jak mówią działacze klubów, również chcą zarabiać więcej, ale także utrzymanie obiektów sportowych, z których korzystają kluby sportowe.Wiem, że takie decyzje wywołują szerokie dyskusje i często niezadowolenie, jednak staramy się dawać takie wsparcie, jakie możemy - dodaje burmistrz Rawicza.


Grafika: Gmina Rawicz

Głosów niezadowolenia jednak nie brakuje, szczególnie w mediach społecznościowych. Pojawiają się sformułowania, że to jedynie kropla w morzu potrzeb, czy wręcz agonia sportu w Rawiczu.

Teraz przed działaczami klubów trudne zadanie. Muszą "spiąć" budżety. Ceny paliwa z roku na rok rosną, w związku z czym wyższe są także koszty dojazdów do miejscowości, w których rozgrywane są zawody, czasem oddalonych o kilkaset kilometrów. Bez wsparcia sponsorów lub poszukania dofinansowania u innych instytucji dalsze funkcjonowanie klubów może stanąć pod znakiem zapytania. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE