Reklama

Absolutorium dla burmistrza Miejskiej Górki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Absolutorium dla burmistrza Miejskiej Górki   - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zanim miejskogóreccy radni udzielili burmistrzowi "rozgrzeszenia" za realizację ubiegłorocznego budżetu, wysłuchali raportu o stanie gminy za 2021 rok. Dokument nie wzbudził dyskusji, podobnie jak kwestia wyrażenia wotum zaufania dla włodarza.

Jak podkreślił na początku obrad burmistrz Karol Skrzypczak, sesja absolutoryjna przypadła dokładnie w 32. rocznicę pierwszych wolnych wyborów samorządowych. To właśnie 15 czerwca 1990 roku został on włodarzem Miejskiej Górki.

- Nie udzielenie burmistrzowi absolutorium równało się wówczas nie tylko z odwołaniem go ze stanowiska, ale także całego zarządu gminy. Dziś ta procedura - choć nadal ważna - wygląda zupełnie inaczej. Rola radnych została umniejszona na rzecz urzędników, którzy wnikliwie oceniają sprawozdanie z wykonania budżetu i to ich opinia jest wiążąca - zauważył Karol Skrzypczak.

Burmistrz: Mieliśmy na koncie bardzo dużo pieniędzy, których nie mogliśmy wydać

Zanim rozpoczęła się cała procedura związana z udzielaniem absolutorium, przeczytano opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, a także komisji rady. Wszystkie były pozytywne. Radni nie wzięli udziału w dyskusji. Sam burmistrz jedynie krótko przeanalizował ubiegłoroczne finanse. 

Jak podkreślił Karol Skrzypczak, rok 2021 był dla gminy Miejska Górka wyjątkowy i podobnie zapowiada się również ten. 

- Doskonale pamiętacie państwo, szczególnie końcówkę roku, gdy "spływały" nam miliony ze źródeł zewnętrznych na injwestycje, czyli 4 mln zł na budowę przedszkola, pieniądze na drogi, na udziały w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. Na koniec roku mieliśmy na koncie gminy bardzo dużo kasy, której nie mogliśmy wydać, bo to były środki znaczone. Wykorzystamy je właśnie teraz, choć obecnie wiele gmin - i my również - przeżywamy kryzys dochodów własnych, pieniędzy na wydatki bieżące - mówił Karol Skrzypczak. 

Ile wynosi zadłużenie gminy Miejska Górka?

Mimo wielu kłopotów wynikających, m.in. wysokiej inflacji czy związanych z wojną w Ukrainie, włodarz zaznaczył, że sytuacja finansowa gminy nie jest zła. 

- Na początku minionego roku nasze zadłużenie wyniosło 4 mln zł, a na koniec grudnia - 1 mln 700 tys. zł. Z biegiem czasu nie powiększyliśmy długu, a nawet go zmniejszyliśmy. Tym samym stworzyliśmy sobie dobrą perspektywę na kolejene lata, więc w miarę bezpiecznie weszliśmy w kolejny rok 2022. Istnieje szansa, że za parę miesięcy stan naszego zadłużenia będzie wynosił 0 zł. Utrzyma się to zanim wyemitujemy zobowiązania pod nowe zadania, co będzie niestety konieczne. Mimo różnych perturbacji skończyliśmy więc rok dobrze, z przyzwoitym wynikiem i w dobrej kondycji - zaznaczał burmistrz Miejskiej Górki. 

Będzie przedszkole, żłobek i nowe drogi?

Włodarz gminy Miejska Górka nie omieszkał przypomnieć, jakie zadania będą realizowane w tym roku.

- Mamy już 13 mln zł do dyspozycji na budowę nowego przedszkola. Być może uda się pozyskać jeszcze dofinansowanie na żłobek, który ma przy nim zostać uruchomiony. Będziemy też czynili starania, aby wzorem budowy hali sportowej, odzyskać choć część podatku VAT od tej inwestycji. Ma to być jak najmniejsze obciążenie dla budżetu, choć to się okaże dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. Będzie to wiadomo w przeciągu kilku następnych tygodni - mówił Karol Skrzypczak.

Ruszyły już także remonty 14 różnych dróg i ulic w całej gminie. Inwestycję realizują dwie firmy i ma być ona gotowa do połowy listopada.

- Proszę o cierpliwość, bo to nie oznacza, że równolegle będzie się toczyć 14 remontów, ale wykonawcy deklarują, że zadania będą gotowe w ustalonym terminie - zaznaczał burmistrz.

- Zbudowaliśmy też pięć bezpiecznych przejść dla pieszych, choć nie obyło się bez uwag, że np. drogi zwężone. Ale tu chodziło o bezpieczeństwo pieszych, a nie kierujących - przekonywał Skrzypczak.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE