Adam Turbański jest uczniem trzeciej klasy technikum informatycznego. Jego pasją jest historia i język niemiecki. W ostatnim czasie połączył wszystkie swoje zainteresowania i zrealizował ambitne zadanie.
W ramach samodzielnej pracy pozaszkolnej przetłumaczył niemiecką historyczną monografię poświęconą odbudowie bojanowskiego kościoła po wielkim pożarze miasta w 1857 roku. Korekty dokonywała nauczycielka języka niemieckiego, Karolina Rychlik. Dodatkowo - dzięki porozumieniu z Tadeuszem Pawłowskim i Towarzystwem Przyjaciół Rawicza - tłumaczenie udało się wydać cyfrowo na serwerze Mobissue i udostępnić na stronie Towarzystwa Przyjaciół Rawicza.
Publikacja i tłumaczenie są dostępne TUTAJ.
Archiwalny dokument tłumaczył w wakacje
Jak wyjaśnia Adam, zaczęło się od tego, że przeglądając stronę federacji bibliotek cyfrowych, pod frazą "Bojanowo" znalazł oryginał dokumentu mówiącego o pożarze miasta. Monografia nosi tytuł "O odbudowie kościoła w Bojanowie po pożarze z 1857 roku". Jej autor, pastor Wilhelm Müller, zawarł w niej między innymi listę darczyńców, którzy przekazali pieniądze lub inne datki na odbudowę świątyni. Publikacja została wydana w Rawiczu w 1860 roku.
- Słyszałem o tym wcześniej i chciałem to jakoś ulokalnić. A jako, że niemiecki lubię, to zacząłem tłumaczyć. Przetłumaczyłem tekst w minione wakacje, we wrześniu miałem praktyki, więc całość dałem pani Rychlik w październiku. W marcu otrzymałem go po poprawkach. Skontaktowałem się z panem Pawłowskim i dzięki jego pomocy udało się to opublikować - relacjonuje bojanowianin.
Przyznaje, że ma dużą satysfakcję z tego, że nie tylko przetłumaczył dokument, ale także z tego, że obecnie więcej osób ma szansę zapoznać się z tą ciekawą historią. Współczesna, polska wersja monografii, wraz z załącznikami, liczy 36 stron.
Pracuje nad kolejnymi dokumentami
Nie będzie to pierwszy i ostatni dokument, który Adam przetłumaczył. Już zakończył pracę nad kolejnym i przygotowuje się do następnej. Tym razem dokumenty dotyczyć będą historii Prus. Podobnie jak wcześniej - uczeń znalazł je w bibliotece cyfrowej.
Czym uczeń ZSPT planuje zająć się w przyszłości? O jakim zawodzie marzy? Choć jak sam mówi - jego plany związane z tym, co będzie robił po zakończeniu szkoły średniej już się krystalizują, ale jeszcze nie chce ich zdradzać.
Adam Turbański nie boi się wyzwań