Reklama

Blisko co drugi dzień ktoś zostaje oszukany w powiecie rawickim. Jakie metody są najpopularniejsze?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Blisko co drugi dzień ktoś zostaje oszukany w powiecie rawickim. Jakie metody są najpopularniejsze? - Zdjęcie główne

foto archiwum portalu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Alarmujące dane przedstawili rawiccy policjanci. W tym roku wszczęli aż 106 postępowań, polegających na różnego rodzaju oszustwach. - Odnotowaliśmy wzrost tego typu przestępstw - zauważa asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowy KPP Rawiczu.

Za nami ponad połowa 2022 roku. Statystcznie, niemal co drugiego dnia policjanci otrzymują zgłoszenie o tym, że ktoś z powiatu rawickiego padł ofiarą przestępców.

Kolejny plan priorytetowy jaki będzie realizowany przez wszystkich dzielnicowych naszego powiatu ma przeciwdziałać oszustwom. Wdrożony plan ma pozwolić na pogłębienie wiedzy związanej z mechanizmami działania sprawców, by mieszkańcy naszego powiatu nie stali się pokrzywdzonymi - zauważa oficer prasowy rawickiej jednostki. 

Dopowiada, że znaczna część z tych przestępstw występuje w sferze wirtualnej, pozostała to metody działania sprawców na różnego rodzaju „legendy”.

Każdy, kto dzwoni i prosi o pieniądze lub dostęp do naszego konta bankowego to oszust! Bądźmy rozważni i ostrożni wpuszczając nieznajomych do swojego domu - przypomina asp. sztab. Beata Jarczewska. 

Rawicz. Przestępstwa w internecie

Policjanci ostrzegają przede wszystkim osoby sprzedające na portalach typu olx.pl, vinted.pl. Jeżeli korzystają z aplikacji WhatsApp  i otrzymują linki do stron internetowych w celu otrzymania płatności, powinne się one mieć na baczności.

Jak wygląda mechanizm działania?

Sprawca oszustwa podający się za potencjalnego kupującego za pomocą komunikatora WhatsApp nawiązuje kontakt z osobą sprzedającą. Kupiec zapewnia sprzedawcę, że już dokonał zapłaty i wysyła mu link do strony „pozwalającej na finalizację transakcji” i otrzymanie płatności. Tymczasem, to spreparowana witryna (np. OLX, VINTED), gdzie następnie „w celu otrzymania pieniędzy za wystawiony przedmiot z ogłoszenia” w panelu (fałszywym – udającym np. operatora transakcyjnego PayU) sprzedawca ma podać, m.in. dane karty lub login i hasło dostępowe do bankowości internetowej swojego rachunku. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić - podkreśla policjantka

Oszustwo "na Blik"

To bardzo często używana forma płatności. W tym przypadku oszuści również znaleźli mechanizm pozwalający na szybkie "zdobycie" pieniędzy. Przejmują dostęp do konta na portalach społecznościowych.

Podszywają się pod naszych znajomych, komunikują się z nami i proszą o szybką pożyczkę, np. tłumacząc, że wszystko wyjaśnią potem, a teraz pilnie proszą o pomoc finansową i pożyczoną kwotę oddadzą z nawiązką. Często, chcąc nieść pomoc, nie weryfikujemy ani osoby ani wiadomości a należy to koniecznie zrobić, skontaktujmy się np. telefonicznie przekonajmy się czy osoba, która do nas napisała to nasz faktyczny znajomy. Bardzo często okazuje się, że mamy do czynienia z oszustem - zauważa Beata Jarczewska.

Akcje i kryptowaluty

Osoby, które zainteresowały się zakupem akcji czy kryptowalut, tracą pokaźne kwoty. Jeden z mieszkańców naszego powiatu w tym roku stracił około 170 tysięcy złotych. Pokrzywdzonemu obiecywano szybki i duży zarobek. Niestety, inwestycja nie okazała się udana.

Wpłacasz zaliczkę, bo widzisz doskonałą ofertę? Zastanów się

Kolejną metodą przestępcy posługują się od dawna.

- Polega ona o zaoferowaniu produktu czy usługi w atrakcyjnej cenie, a po wpłaceniu zaliczki przez zainteresowanego oszust znika w przestrzeni wirtualnej. Dlatego zalecamy sprawdzić wiarygodność sprzedającego, chociażby przez ilość pozytywnych opinii - podkreśla policjantka rawickiej komendy.

Sporą popularnością cieszy się oszustwo "na węgiel". Polacy chętnie zamawiają towar w internecie, skuszeni ofertą "po starej cenie z dowozem". Po wpłaceniu zaliczki kontakt ze sprzedawcą urywa się. 

Metoda na wnuczka, policjanta czy uzdrowiciela

Nie znasz, a ufasz swojemu rozmówcy telefonicznemu albo takiemu, którego spotykasz na klatce schodowej w bloku czy na ulicy?

- Często na naszej drodze stają oszuści „działający pod różnego rodzaju legendą”. Przestępcy podają się za wnuczków, lekarzy, pracowników administracji, wnuczków, uzdrowicieli, a nawet policjantów. Apelujemy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy, nie instalować żadnych aplikacji do zdalnego kierowania pulpitem i nie udostępniać swoich danych - apeluje Beata Jarczewska. - Kto dzwoni i prosi o przekazanie obcej osobie pieniędzy lub przelanie ich na „bezpieczne” konto jest oszustem.

Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem! W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z Policją pod numerem 112 lub dyżurnym rawickiej jednostki: (47) 772 72 00. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE