Reklama

Bojanowo. Chcą pozyskać 1,8 mln zł na utworzenie klubu malucha

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Bojanowo. Chcą pozyskać 1,8 mln zł na utworzenie klubu malucha - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Bojanowo, 16 lutego złożyła wniosek do programu MALUCH+. Stara się o 1,8 mln zł na utworzenie i bieżące funkcjonowanie klubu malucha, który ma powstać w tym samym budynku co przedszkole.

 
Gmina Bojanowo realizuje największą od lat inwestycję oświatową. Za ponad 11,7 mln zł (z czego 6,5 mln zł stanowi dofinansowanie z pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład) przebudowuje obiekt przy ul. Drzymały, gdzie od września ma się mieścić Przedszkole im. Misia Uszatka. W tym samym miejscu swoją siedzibę będzie miał klub seniora i klub malucha - czyli nowe działalności samorządu. 
 
Na ich powstanie i prowadzenie władze starają się jeszcze pozyskać dodatkowe pieniądze. Na początku stycznia samorząd złożył do Wojewody Wielkopolskiego wniosek o dofinansowanie utworzenia klubu seniora, o który dopytuje wielu mieszkańców gminy.
 
Teraz stara się o prawie 2 mln zł na utworzenie 24 miejsc opieki nad dziećmi, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Złożyła wniosek do programu MALUCH+.
 
- Program ten wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Jego celem jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci. W ramach złożonego wniosku aplikujemy o około milion złotych na utworzenie klubu dziecięcego, który dzięki prowadzonej przebudowie ma powstać w budynku przy ulicy Drzymały - wyjaśnia burmistrz Maciej Dubiel.
Dopowiada, że otrzymanie tak wysokiej kwoty znacznie obniży wysokość wkładu własnego gminy w całą inwestycję. Ponadto, w ramach tego samego wniosku, samorząd aplikuje jeszcze o pieniądze na bieżące funkcjonowanie klubu dla najmłodszych mieszkańców gminy, w wysokości do 837 zł miesięcznie na 1 miejsce przez 36 miesięcy. 

O szczegóły uruchomienia Klubu zapytaliśmy burmistrza Macieja Dubiela.

Czy utworzenie klubu malucha będzie się wiązało z koniecznością zatrudnienia dodatkowych osób?

Zgodnie ze złożonym wnioskiem, w celu prawidłowego funkcjonowania Klubu Malucha, czyli nowej jednostki w strukturze gminy, przewidziano zatrudnienie stosownej kadry. Będą to opiekunki oraz kierownik placówki, zajmujący się także opieką nad dziećmi.

Czy zostanie on otwarty, jeśli gmina nie otrzyma tych pieniędzy?

Zgodnie z założeniami programu przewidziano jednokrotny podział środków na początku okresu programowania, przyznany w ramach algorytmu, będącego załącznikiem do Programu. Jest to konkretna pula środków do wykorzystania na organizację opieki nad dziećmi do lat 3 zgodnie z jej potrzebami (wynikającymi ze statystyk). Nie ma więc zagrożenia nieotrzymania pieniędzy w wysokości wynikającej z wymienionego wyżej algorytmu. Otrzymanie tych środków pozwoli nam z pewnością zmniejszyć odpłatność za pobyt dziecka w klubie. Jednak ich brak wcale nie oznacza nieuruchomienia klubu - o innych formach wsparcia, jakie otrzymują rodzice maluchów piszemy poniżej.

Gmina ma jakieś alternatywne pomysły na utrzymanie klubu, w razie gdyby nie udało się uzyskać pieniędzy?

Klub Malucha powstanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że w każdym takim miejscu opieki rodzice ponoszą opłaty za pobyt i wyżywienie dziecka, których wysokość ustalana jest przez podmiot tworzący żłobek. W naszym przypadku (placówka tworzona jest przez gminę a nie podmiot prywatny), wysokość tych opłat ustalona będzie przez radę miejską w drodze uchwały. Może ona również częściowo lub całkowicie zwolnić rodziców od ponoszenia opłat. Dzięki dofinansowaniu z programu MALUCH+ na bieżące funkcjonowanie, opłata za uczęszczanie dziecka do Klubu będzie zdecydowanie niższa.

Co po upływie 36 miesięcy? Jak później będzie wyglądało dofinansowanie?

Biorąc pod uwagę troskę władz o rodzinę można spodziewać się kontynuacji finansowania programów społecznych, co pozwoli na dalsze dofinansowywanie takich placówek. Jednak rodzice nowonarodzonych dzieci otrzymują duże wsparcie finansowe, które zdecydowanie umożliwia oddanie pociechy do Klubu Malucha a samemu kontunuowanie kariery zawodowej. Obecnie są to, min.: becikowe (1000 zł), 500+, ulga prorodzinna, Świadczenie Dobry Start (300+), 12 tysięcy złotych na drugie dziecko.

 
 
 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE