- Program ten wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Jego celem jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci. W ramach złożonego wniosku aplikujemy o około milion złotych na utworzenie klubu dziecięcego, który dzięki prowadzonej przebudowie ma powstać w budynku przy ulicy Drzymały - wyjaśnia burmistrz Maciej Dubiel.
O szczegóły uruchomienia Klubu zapytaliśmy burmistrza Macieja Dubiela.
Zgodnie ze złożonym wnioskiem, w celu prawidłowego funkcjonowania Klubu Malucha, czyli nowej jednostki w strukturze gminy, przewidziano zatrudnienie stosownej kadry. Będą to opiekunki oraz kierownik placówki, zajmujący się także opieką nad dziećmi.
Czy zostanie on otwarty, jeśli gmina nie otrzyma tych pieniędzy?
Zgodnie z założeniami programu przewidziano jednokrotny podział środków na początku okresu programowania, przyznany w ramach algorytmu, będącego załącznikiem do Programu. Jest to konkretna pula środków do wykorzystania na organizację opieki nad dziećmi do lat 3 zgodnie z jej potrzebami (wynikającymi ze statystyk). Nie ma więc zagrożenia nieotrzymania pieniędzy w wysokości wynikającej z wymienionego wyżej algorytmu. Otrzymanie tych środków pozwoli nam z pewnością zmniejszyć odpłatność za pobyt dziecka w klubie. Jednak ich brak wcale nie oznacza nieuruchomienia klubu - o innych formach wsparcia, jakie otrzymują rodzice maluchów piszemy poniżej.
Gmina ma jakieś alternatywne pomysły na utrzymanie klubu, w razie gdyby nie udało się uzyskać pieniędzy?
Klub Malucha powstanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że w każdym takim miejscu opieki rodzice ponoszą opłaty za pobyt i wyżywienie dziecka, których wysokość ustalana jest przez podmiot tworzący żłobek. W naszym przypadku (placówka tworzona jest przez gminę a nie podmiot prywatny), wysokość tych opłat ustalona będzie przez radę miejską w drodze uchwały. Może ona również częściowo lub całkowicie zwolnić rodziców od ponoszenia opłat. Dzięki dofinansowaniu z programu MALUCH+ na bieżące funkcjonowanie, opłata za uczęszczanie dziecka do Klubu będzie zdecydowanie niższa.
Co po upływie 36 miesięcy? Jak później będzie wyglądało dofinansowanie?
Biorąc pod uwagę troskę władz o rodzinę można spodziewać się kontynuacji finansowania programów społecznych, co pozwoli na dalsze dofinansowywanie takich placówek. Jednak rodzice nowonarodzonych dzieci otrzymują duże wsparcie finansowe, które zdecydowanie umożliwia oddanie pociechy do Klubu Malucha a samemu kontunuowanie kariery zawodowej. Obecnie są to, min.: becikowe (1000 zł), 500+, ulga prorodzinna, Świadczenie Dobry Start (300+), 12 tysięcy złotych na drugie dziecko.