Reklama

Czy powstanie zakład produkcji biometanu w Chojnie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: J. Miśkowiak

Czy powstanie zakład produkcji biometanu w Chojnie? - Zdjęcie główne

Spotkanie z mieszkańcami Chojna i Podborowa | foto J. Miśkowiak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższym czasie wójt Pakosławia ma zdecydować, czy konieczne jest opracowanie raportu oddziaływania planowanej biometanowni na środowisko. Zakład ma zostać wybudowany w Chojnie. Inwestorem jest spółka - Wielkopolski Hub Biometanowy.

W lutym tego roku wójt Pakosławia - Piotr Skrzypek potwierdził, że pojawił się inwestor, który na terenie Chojna zamierza wybudować zakład produkcji biometanu - paliwa pozyskiwanego z biomasy. Wtedy ruszyły też procedury zmierzające do uzyskania przez inwestora niezbędnych pozwoleń. 

Biometanownia w Chojnie. Założenia inwestora 

Inwestorem jest spółka Wielkopolski Hub Biometanowy, która zamierza w regionie zbudować sieć kilkunastu biometanowni. W gminie Pakosław jest zainteresowana stawianiem zakładu na 1,5-hektarowej działce w Chojnie, która znajduje się na terenie objętym planem zagospodarowania przestrzennego - dokładnie pomiędzy Chojnem a Podborowem. 

Jak informował na początku roku wójt, inwestor zakłada budowę instalacji bezodpadowej, bezodorowej i przyjaznej środowisku, a proces technologiczny przetwarzania roślinnych substratów ma odbywać się w obiegu zamkniętym. W ocenie włodarza Pakosławia, założenia są ambitne. Jak przekazywał, ze złożonej dokumentacji wynika, iż zakład ma być maksymalnie nowoczesny. Bazą wykorzystywaną w instalacji mają być rośliny energetyczne - typu sorgo, a także woda, natomiast podstawowym produktem wytwarzanym w zakładzie ma być biometan.

Sceptycyzm mieszkańców wobec budowy zakładu produkcji biometanu

W sprawie budowy Zakładu Produkcji Biometanu z Zespołem Kogeneracyjnym i Węzłem Produkcji Nawozów, w połowie marca, gmina zorganizowała spotkanie z mieszkańcami Chojna oraz Podborowa. Uczestniczyło w nim niewiele osób, które jednak bardzo sceptycznie wypowiadały się na temat tego rodzaju przedsięwzięcia.

Inwestycja w Chojnie na etapie formalności 

Inwestycja - jak ustaliliśmy - obecnie wciąż jest na etapie formalności. Jak przekazał wójt Pakosławia, pod koniec lutego Sanepid w Rawiczu wydał opinię, że dla przedsięwzięcia wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu. Natomiast, zarówno Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, jak i  Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu uznali, że takiej potrzeby nie ma. Decyzja, czy takowa prognoza wraz z raportem musi zostać wykonana, należy do wójta. Ten postanowić w tej sprawie ma w najbliższym czasie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy