W lutym tego roku wójt Pakosławia - Piotr Skrzypek potwierdził, że pojawił się inwestor, który na terenie Chojna zamierza wybudować zakład produkcji biometanu - paliwa pozyskiwanego z biomasy. Wtedy ruszyły też procedury zmierzające do uzyskania przez inwestora niezbędnych pozwoleń.
Biometanownia w Chojnie. Założenia inwestora
Inwestorem jest spółka Wielkopolski Hub Biometanowy, która zamierza w regionie zbudować sieć kilkunastu biometanowni. W gminie Pakosław jest zainteresowana stawianiem zakładu na 1,5-hektarowej działce w Chojnie, która znajduje się na terenie objętym planem zagospodarowania przestrzennego - dokładnie pomiędzy Chojnem a Podborowem.Jak informował na początku roku wójt, inwestor zakłada budowę instalacji bezodpadowej, bezodorowej i przyjaznej środowisku, a proces technologiczny przetwarzania roślinnych substratów ma odbywać się w obiegu zamkniętym. W ocenie włodarza Pakosławia, założenia są ambitne. Jak przekazywał, ze złożonej dokumentacji wynika, iż zakład ma być maksymalnie nowoczesny. Bazą wykorzystywaną w instalacji mają być rośliny energetyczne - typu sorgo, a także woda, natomiast podstawowym produktem wytwarzanym w zakładzie ma być biometan.
Sceptycyzm mieszkańców wobec budowy zakładu produkcji biometanu
W sprawie budowy Zakładu Produkcji Biometanu z Zespołem Kogeneracyjnym i Węzłem Produkcji Nawozów, w połowie marca, gmina zorganizowała spotkanie z mieszkańcami Chojna oraz Podborowa. Uczestniczyło w nim niewiele osób, które jednak bardzo sceptycznie wypowiadały się na temat tego rodzaju przedsięwzięcia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.