Reklama

Drastyczne podwyżki cen za ogrzewanie. Szkoły w powiecie rawickim czeka nauka zdalna?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Drastyczne podwyżki cen za ogrzewanie. Szkoły w powiecie rawickim czeka nauka zdalna? - Zdjęcie główne

Drastyczne podwyżki cen za ogrzewanie. Szkoły w powiecie rawickim czeka nauka zdalna? | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy brak węgla oraz drastyczne podwyżki cen za ogrzewanie spowodują konieczność nauki zdalnej w szkołach? Takiego scenariusza najwyraźniej nie wyklucza ministerstwo edukacji, co wynika z przygotowanego rozporządzenia.

Tej zimy może się zdarzyć, że nie epidemia koronawirusa, ale zimno w salach lekcyjnych spowoduje konieczność przejścia na system nauki zdalnej. Taką możliwość samorządom, które są organami prowadzącymi placówki oświatowe, chce dać minister edukacji. 

Jest projekt rozpocządzenia w sprawie nauki zdalnej 

W projekcie rozporządzenia "w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość" wymienia się cztery sytuacje, w których dyrektorzy muszą wprowadzić naukę zdalną. Oprócz zagrożenia epidemicznego, ważnych świąt i obchodów oraz innych zdarzeń nadzwyczajnych, wymieniono też konieczność nauczania zdalnego, ze względu na "nieodpowiednią temperaturą zewnętrzną lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami".

Choć w mediach minister Dariusz Piontkowski oświadczył: - Nie zakładamy scenariusza powrotu do nauki zdalnej jesienią. 

W gminie Rawicz liczą koszty ogrzewania szkół  

Gmina Rawicz prowadzi 13 placówek oświatowych. Źródłem ogrzewania czterech szkół oraz trzech przedszkoli jest gaz. Ciepło z sieci miejskiej dostarczane jest do jednej podstawówki i przedszkola, natomiast z ogrzewania węglowego korzystają cztery placówki. 

Obecnie - jak przekazuje Centrum Informacyjne Burmistrza Rawicza - gmina posiada wyliczone, wstępne koszty ogrzewania wyłącznie dla placówek ogrzewanych ciepłem z sieci miejskiej. Przyjmując do kalkulacji stawkę podatku VAT w wysokości 23%, roczny wzrost kosztów ogrzewania dla 2 placówek zwiększy się o 450.000 zł. 

W przypadku pozostałych placówek, z uwagi na brak danych dotyczących nowych stawek taryf za gaz oraz wysokości cen zakupu węgla, gmina - według CIB-u - na dziś nie ma możliwości wyliczenia, o ile wydatki wzrosną.

Burmistrz Grzegorz Kubik przyznaje - koszty energii gwałtownie wzrosły, jednak z podjęciem konkretnych decyzji dotyczących szkół, zamierza zaczekać.

Obecnie za wcześnie na podejmowanie decyzji, a na tym etapie nie chcemy, bez pełnej wiedzy, wskazywać konkretnych rozwiązań, które mogą wywoływać niepotrzebne napięcia - mówi burmistrz Rawicza.

Z kolei w gminie Miejska Górka wszystkie szkoły i przedszkola są ogrzewane gazem.

Placówki oświatowe są objęte ochroną - ceny za gaz mają zamrożone. Mamy więc nadzieję, że, zgodnie z zapewnieniami rządu wzrosty cen nie będą ich dotyczyć - mówi Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki.

Jak są ogrzewane placówki oświatowe w gminie Rawicz? 

Gazem  

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Rawiczu
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Rawiczu
 • Szkoła Podstawowa nr 3 w Rawiczu
 • Szkoła Podstawowa w Sierakowie
 • Przedszkole nr 1 w Rawiczu
 • Przedszkole nr 3 w Rawiczu
 • Przedszkole nr 5 w Rawiczu
Węglem 

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Masłowie
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słupi Kapitulne
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zielonej Wsi
 • Zespół Przedszkolny w Szymanowie
Z miejskiej sieci ciepłowniczej 

 • Szkoła Podstawowa nr 4 w Rawiczu
 • Przedszkole nr 6 w Rawiczu 
Wierzysz, że kupisz w internecie węgiel z dowozem po starej cenie? Przeczytaj tę historię

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy