Reklama

Dziś mija 10 lat od próby odwołania burmistrza Miejskiej Górki

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Dziś mija 10 lat od próby odwołania burmistrza Miejskiej Górki - Zdjęcie główne

Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki | foto archiwum portalu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2012 roku grupa mieszkańców gminy Miejska Górka zainicjowała proces, który zakończył się referendum za odwołaniem burmistrza Karola Skrzypczaka.

Reklama

10 lat temu, 20 maja 2012 roku w gminie Miejska Górka doszło do referendum w sprawie odwołania burmistrza, Karola Skrzypczaka.

Odwierty górnicze główną przyczyną referendum w Miejskiej Górce

Grupa mieszkańców, w skład której wchodziło 17 osób zarzucała burmistrzowi Miejskiej Górki między innymi niegospodarność, doprowadzenie do wzrostu zadłużenia gminy, nierzetelność w zarządzaniu oświatą i w sprawowaniu nadzoru nad inwestycjami oraz brak dialogu z mieszkańcami. Poszło zwłaszcza o górnicze odwierty na terenie gminy, które miały na celu oszacowanie i skatalogowanie złóż węgla brunatnego. Twierdzili, że Karol Skrzypczak zgodził się na odwierty wbrew woli mieszkańców.

Mieszkańcy niezainteresowani odwołaniem burmistrza Miejskiej Górki

20 maja 2012r., w niedzielę odbyło się referendum. Do urn poszli w większości ci mieszkańcy, którzy chcieli odwołania burmistrza. Głos oddało mniej więcej tylu wyborców, ilu się podpisało pod wnioskiem o referendum - dokładnie 1.308 osób, czyli około 18 % uprawnionych. Pozostali mieszkańcy zignorowali referendum. Aby było ważne, potrzeba było dwa razy więcej głosów.

Demokracja przegrała - skomentował wtedy wynik referendum Antoni Jórdeczka, ówczesny radny powiatowy i adwersarz burmistrza.

Karol Skrzypczak krótko po unieważnionym referendum, powtórzył, że jest przeciwko kopalni i nie ma zgody władz lokalnych na wydobycie węgla brunatnego.

Dziś wspomina tamte wydarzenia jako przykry i trudny czas.

Dla mnie najtrudniejszy był okres przed referendum, pełen fałszywych oskarżeń i pomówień. Sam wynik głosowania z 20 maja 2012 r. przyjąłem z ulgą. Zawsze będę wdzięczny mieszkańcom za ich postawę wobec referendum. Nie zapomnę też ogromnej życzliwości osób, które mnie wtedy wspierały - mówi Karol Skrzypczak.

Najdłużej na stanowisku burmisrza w powiecie rawickim

Karol Skrzypczak burmistrzem gminy Miejska Górka jest od 31 lat (z przerwą na jedną kadencję, bo w latach 1998 - 2002 pracował w samorządzie dolnośląskiej gminy Wąsosz).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy