Reklama

Gmina Jutrosin też chce odnowić zabytki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Gmina Jutrosin też chce odnowić zabytki - Zdjęcie główne

Kościół pw. św. Krzyża w Jutrosinie | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Jutrosin, podobnie jak pozostałe samorządy z naszego powiatu, złożyła wnioski do Rządowego Programu Odnowy Zabytków, który ma pomóc w remontach zabytkowych obiektów. Jeśli się uda, pozyskają ponad 1 mln 300 tys. zł.

Reklama

Gmina Jutrosin stara się o rządowe wsparcie dla pięciu obiektów. We wnioskach wskazano wymianę dachu na budynku byłej szkoły w Nowym Sielcu, odtworzenie ołtarza w kościele pw. św. Krzyża w Jutrosinie, remont kościoła Przemienienia Pańskiego w Borku, odnowienie elewacji kościoła pw. św. Marcina w Szkaradowie oraz remont budynku dawnej plebanii ewangelickiej w Jutrosinie. 

Remonty zabytków w gminie Jutrosin za ponad 1 mln zł

Pięć wniosków złożonych przez gminę zostało oszacowanych na 1 mln 330 tys. zł, z czego ponad 1 mln 300 tys. miałoby pochodzić z rządowego dofinansowania. Najdroższą inwestycją jest odtworzenie ołtarza w kościele pw. św. Krzyża w Jutrosinie - 460.000 zł. "Najtańsze" miałyby być wymiana dachu na budynku byłej szkoły w Nowym Sielcu oraz remont budynku dawnej plebanii ewangelickiej w Jutrosinie. Oba zadania, według planu, miałyby kosztować po 150.000 zł.

Ze złożeniem wniosku czekali do ostatniej chwili

Jak przekazał burmistrz Jutrosina, Romuald Krzyżosiak, gmina wytypowała do zgłoszenia w programie dwa budynki gminne, które są w najgorszym stanie. Natomiast, jak przyznaje burmistrz, księża dość długo się wahali, czy przystąpić do programu, jednak w końcu zdecydowali, że skorzystają z nadarzającej się okazji. W efekcie, każda parafia z Gminy Jutrosin złożyła jeden projekt.

- Nikt więcej się nie zgłosił, a czekaliśmy do końca - podsumował Romuald Krzyżosiak.

Program wsparcia samorządów w renowacji zabytków 

Według informacji ze strony kancelarii prezesa rady ministrów, jest to program, "który wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem".
Założenia programu są takie, że samorządy mogą uzyskać spore dofinansowanie - 98% kosztów inwestycji. Pieniądze można uzyskać na obiekty wpisane do ewidencji lub rejestru zabytków. Wnioski mogą składać samorządy, ale także ich jednostki organizacyjne oraz inne podmioty za ich pośrednictwem.

- Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace - czytamy w założeniach programu.

Można było się starać o trzy rodzaje wsparcia:
•    do 150 000 zł
•    do 500 000 zł
•    do 3 500 000 zł.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy