Reklama

Ile pieniędzy mają sołectwa z gminy Miejska Górka na swoją działalność?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ile pieniędzy mają sołectwa z gminy Miejska Górka na swoją działalność? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Choć niektóre samorządy zdecydowały się - z powodu oszczędności - zlikwidować Fundusz Sołecki, to Miejska Górka go pozostawiła. Zmieniono jednak zasady wydawania środków. Pieniądze mają być wykorzystywane na bieżącą działalność sołectwa, a o niezbędnych dla wsi inwestycjach mają decydować radni.

Fundusz sołecki to pieniądze zarezerwowane w budżecie gminy dla wiosek. Środki te mogą być wykorzystane na przedsięwzięcia służące poprawie warunków życia mieszkańców wsi, a o dokładnym ich przeznaczeniu decydują oni sami podczas zebrań wiejskich. Do tej pory fundusz wydawano głównie na modernizację i doposażanie świetlic, placów zabaw, naprawę chodników i dróg polnych czy organizację wydarzeń kulturalnych.

W 2020 roku - z powodu oszczędności w budżecie - gmina Rawicz zrezygnowała z wyodrębnienia funduszu na rok 2021. 
Burmistrz Grzegorz Kubik zapewniał wówczas, że docelowo samorząd nie zamierza rezygnować z funduszu sołeckiego. Wyjaśniał, że wcześniej samorząd wyodrębniając w budżecie pieniądze dla wiosek, otrzymywał 1/3 dofinansowania całej kwoty, potem wsparcie znacznie zmalało.

- Fundusz jest powiązany z wielkością budżetu gminy, jeśli rośnie nam wartość budżetu, rośnie odpis na fundusz, ale maleje nam jednocześnie dofinansowanie do funduszu. W latach 2021-2022 znacznie wzrósł udział wkładu gminy w fundusz sołecki - zaznaczał na jednym z posiedzeń rady miejskiej burmistrz Rawicza. - Będziemy czynili kroki, żeby do funduszu w przyszłości wrócić - zapowiedział. 
Jednak, jak do tej pory, funduszu sołeckiego w gminie Rawiczu nie reaktywowano. 

Pieniądze dla wsi zapisane w budżecie Miejskiej Górki 

W pozostałych gminach fundusz został utrzymany, choć kwestia ewentualnej jego likwidacji była omawiana na jednej z sesji rady miejskiej w Miejskiej Górce w 2022 roku. Wówczas burmistrz Karol Skrzypczak przywołał wcześniejsze argumenty włodarza Rawicza, ale podjął jednak inną decyzję niż gospodarz największej gminy w powiecie. Zaznaczył, że fundusz sołecki w Miejskiej Górce pozostanie, ale na nieco innych zasadach.

 - Przemodelujemy go, aby on w jak największym stopniu był skierowany na bieżące sprawy związane z utrzymaniem sołectwa, ale nie na działalność inwestycyjną. O inwestycjach będą decydować radni. Sołtysi mają się zajmować utrzymaniem tego, co jest. Oczywiście mogą wnioskować o realizację zadań, ale w miarę możliwości gminy - tłumaczył w 2022 roku Karol Skrzypczak. - Nie będziemy już robić tak, że większość środków na zadania wiejskie pochodzi z budżetu, a tylko mały fragment ze źródeł zewnętrznych. Mocno angażujemy się w te w zadania, gdzie większość kasy można pozyskać. Tej strategii się trzymamy. Inne zadania będą musiały poczekać na lepsze czasy, a w budżecie musimy mieć zdolność na zapewnienie wkładu własnego.

 Inflacja jak rak kości

 

Na porządek w sołectwie, utrzymanie świetlicy i organizację imprez

Tak jak ustalono w miniony roku - tak zrobiono. W budżecie gminy na 2023 roku wydorębiono środki dla poszczególnych sołectw, ale - zgodnie z założeniem - są to środki głównie na bieżącą ich działalność, a nie na inwestycje.

Ile pieniędzy dostaną poszczególne sołectwa w 2023 roku?

 • Dąbrowa – 35.277,24 zł (wyposażenie placu zabaw, monitoring przy świetlicy, wyposażenie i utrzymanie świetlicy - rachunki, utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa, organizacja imprez kulturalno-sportowych)Dłoń – 45,877,51 zł (modernizacja świetlicy wiejskiej w Dłoni, utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa, organizacja imprez kulturalno-sportowych)
 • Gostkowo – 35.049,27 zł (organizacja imprez kulturalno-sportowych, zakup materiałów i wyposażenie świetlicy oraz jej utrzymanie - rachunki, wykaszanie zieleni, utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa, budowa oświetlenia ulicznego w Gostkowie)
 • Karolinki – 25.987,75 zł (organizacja imprez kulturalno-sportowych, utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa, zakup materiałów - ławostoły, budowa oświetlenia ulicznego w Karolinkach, wykaszanie zieleni)
 • Kołaczkowice – 27.298,54 zł (organizacja imprez kulturalno-sportowych, zakup materiałów i wyposażenie świetlicy oraz jej utrzymanie - rachunki, urzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa)
 • Konary – 56.990,69 zł (organizacja imprez kulturalno-sportowych, utrzymanie zieleni, wyposażenie OSP, rozbudowa parkingu za cmentarzem, utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa)
 • Niemarzyn – 33.852,47 zł (organizacja imprez kulturalno-sportowych, zakup materiałów i wyposażenie świetlicy oraz jej utrzymanie - rachunki, zakup materiałów i wyposażenie placu zabaw, utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa)
 • Oczkowice – 22.904,58 zł (wyposażenie świetlicy i jej utrzymanie - rachunki, utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa, wyposażenie OSP, oganizacja imprez kulturalno-sportowych)
 • Piaski-Zalesie – 20.915,58 (organizacja imprez kulturalno-sportowych, modernizacja świetlicy wiejskiej, utrzymanie zieleni, porządku i czystości na terenie sołectwa, rachunki)
 • Roszkowo - 26 tys. 272 zł (zakup materiałów i wyposażenie świetlicy, utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa, rachunki, zakup materiałów i wyposażenie OSP, organizacja imprez kulturalno-sportowych)
 • Roszkówko - 19 tys. 262 zł (zakup materiałów i wyposażenie świetlicy, organizacja imprez kulturalno-sportowych usługi, utrzymanie zieleni, rachunki)
 • Rozstępniewo - 29 tys. 619,98 zł (wyposażenie altany placu rekreacyjnego, organizacja imprez kulturalno-sportowych usługi, zakup materiałów i wyposażenie świetlicy, rachunki, utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa)
 • Rzyczkowo - 18 tys. 237,02 zł (remonty w świetlicy, organizacja imprez kulturalno-sportowych usługi, zakup materiałów i wyposażenie świetlicy, utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa, zakup materiału na drogi gminne w sołectwie, rachunki)
 • Sobiałkowo - 56 tys. 990,69 zł (organizacja imprez kulturalno-sportowych, zakup materiałów i wyposażenie OSP, utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa, zakup materiałów i wyposażenie świetlicy, zakup materiałów do renowacji figury w sołectwie przy drodze)
 • Topólka - 14 tys. 760,59 zł (zakup materiałów i wyposażenie oraz oświetlenie placu rekreacyjnego, utrzymanie zieleni w sołectwie, porządku i czystości, wyposażenie altany placu rekreacyjnego, organizacja imprez kulturalno-sportowych)
 • Woszczkowo - 17 tys. 496,14 zł (organizacja imprez kulturalno-sportowych, utrzymanie świetlicy i jej wyposażenie, utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa)
 • Zakrzewo - 27 tys. 013 zł (organizacja imprez kulturalno-sportowych, zakup materiałów i wyposażenie świetlicy oraz jej utrzymanie - rachunki)
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE