Reklama

Remont kościoła w Pakosławiu trwa. Proboszcz liczy na więcej pieniędzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Remont kościoła w Pakosławiu trwa. Proboszcz liczy na więcej pieniędzy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
30
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Spotkaliśmy się z proboszczem parafii pw. św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy w Pakosławiu, który opowiedział nam o remontach przeprowadzonych w kościele w ostatnich trzech latach. Wymieniał również zaplanowane inwestycje.

Reklama

Remont kościoła w Pakosławiu rozpoczął się w sierpniu 2020 roku od wieży, chociaż pierwsze przymiarki do inwestycji poczyniono 9 lat temu. We wrześniu 2020 roku rozpoczęły się prace nad renowacją witraży, które niegdyś były w otworach okiennych wieży, a z powodu m.in. uszkodzeń - zastąpione zostały zbrojoną szybą. W połowie grudnia 2020 roku probostwo w Pakosławiu objął nowy duszpasterz - ks. Piotr Derda, który kontynuuje prace swojego poprzednika.

Jest dach, pora na elektrykę

Proboszcz pakosławskiej parafii wymienia, że w ciągu ostatnich trzech lat został dokończony remont wieży kościoła (elewacja oraz nowe witraże w wieży).

- W minionym roku został dokończony remont dachu na kościele, również instalacja odgromowa jest nowa - wymienia ks. Piotr Derda.

Dodaje, że wykonano także większość kanału osuszającego wokół zewnętrznych murów świątyni, a brakujący odcinek chciałby dokończyć w tym roku.

- W ubiegłym roku również wykonano remont części instalacji elektrycznej - wspomniał kapłan.

Natomiast, jak wyjaśnia, z pracami wewnątrz kościoła jeszcze czeka, aż zostaną zakończone prace związane z osuszeniem dolnych partii ścian kościoła - w środku budynku są skute tynki mniej więcej metr nad posadzką. Wtedy, jak opowiada proboszcz, dokończone zostaną prace elektryczne oraz położone nowe tynki.

Proboszcz pakosławskiej parafii planuje dalsze prace

Zapytany o plany dalszych remontów, proboszcz Derda wymienia, że stara się o dofinansowanie na dokończenie elewacji kościoła oraz odnowienie witraży kościelnych. Chciałby również pozyskać pieniądze na odnowienie drzwi, których w kościele jest aż sześć. Chociaż, jak podkreśla, w tym roku ma w planach odnowienie głównych drzwi świątyni. Udało się także odrestaurować jeden z witraży.

Działają ze wsparciem

Jak podkreślił proboszcz, wszystkie remonty odbywają się ze wsparciem z zewnątrz.

- Na remont dachu otrzymaliśmy dotację 80 tysięcy złotych z funduszu kościelnego i to starczyło mniej więcej na dachówkę. Na wykonany odcinek remontu instalacji elektrycznej otrzymaliśmy również dotacje z funduszu kościelnego, którym zarządza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  i Administracji i to było 60 tysięcy. No, także też w sumie duża taka pomoc finansowa - wymienia duszpasterz.

Dodaje, że parafia złożyła kilka wniosków o kolejne dotacje. Jeden został wysłany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotyczy dokończenia remontu elewacji kościoła. Kolejny trafił do funduszu kościelnego na odnowienie witraży. Złożono także wniosek do programu Polski Ład.

- Tutaj są jakby dwa wnioski, jeden na dalszą część witraży kościelnych, a drugi na dokończenie remontu instalacji elektrycznej - wyjaśnia proboszcz.

Nie tylko dotacje na remont kościoła w Pakosławiu

Kapłan nie ukrywa, że dofinansowania nie są jedynym źródłem finansowania remontów kościoła. Prace w świątyni planuje kontynuować z pieniędzy pochodzących ze składek parafian.

 - Cały czas zbieramy też tutaj w parafii właśnie środki na remont kościoła  - przypomina.

Wyjaśnia, że głównie poprzez zbiórkę tak zwanych cegiełek, które parafianie przynoszą bezpośrednio do kościoła albo wpłacają na konto parafii.

- Ofiar jest teraz trochę mniej, można to powiązać z sytuacją ekonomiczną w naszym społeczeństwie, w naszym kraju, ale myślę że jakoś  damy radę kontynuować te wszystkie prace - podsumował proboszcz Piotr Derda.

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy