Remont kościoła w Pakosławiu rozpoczął się w sierpniu 2020 roku od wieży, chociaż pierwsze przymiarki do inwestycji poczyniono 9 lat temu. We wrześniu 2020 roku rozpoczęły się prace nad renowacją witraży, które niegdyś były w otworach okiennych wieży, a z powodu m.in. uszkodzeń - zastąpione zostały zbrojoną szybą. W połowie grudnia 2020 roku probostwo w Pakosławiu objął nowy duszpasterz - ks. Piotr Derda, który kontynuuje prace swojego poprzednika.
Jest dach, pora na elektrykę
Proboszcz pakosławskiej parafii wymienia, że w ciągu ostatnich trzech lat został dokończony remont wieży kościoła (elewacja oraz nowe witraże w wieży).
- W minionym roku został dokończony remont dachu na kościele, również instalacja odgromowa jest nowa - wymienia ks. Piotr Derda.
Dodaje, że wykonano także większość kanału osuszającego wokół zewnętrznych murów świątyni, a brakujący odcinek chciałby dokończyć w tym roku.
- W ubiegłym roku również wykonano remont części instalacji elektrycznej - wspomniał kapłan.
Natomiast, jak wyjaśnia, z pracami wewnątrz kościoła jeszcze czeka, aż zostaną zakończone prace związane z osuszeniem dolnych partii ścian kościoła - w środku budynku są skute tynki mniej więcej metr nad posadzką. Wtedy, jak opowiada proboszcz, dokończone zostaną prace elektryczne oraz położone nowe tynki.
Proboszcz pakosławskiej parafii planuje dalsze prace
Zapytany o plany dalszych remontów, proboszcz Derda wymienia, że stara się o dofinansowanie na dokończenie elewacji kościoła oraz odnowienie witraży kościelnych. Chciałby również pozyskać pieniądze na odnowienie drzwi, których w kościele jest aż sześć. Chociaż, jak podkreśla, w tym roku ma w planach odnowienie głównych drzwi świątyni. Udało się także odrestaurować jeden z witraży.
Działają ze wsparciem
Jak podkreślił proboszcz, wszystkie remonty odbywają się ze wsparciem z zewnątrz.
- Na remont dachu otrzymaliśmy dotację 80 tysięcy złotych z funduszu kościelnego i to starczyło mniej więcej na dachówkę. Na wykonany odcinek remontu instalacji elektrycznej otrzymaliśmy również dotacje z funduszu kościelnego, którym zarządza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i to było 60 tysięcy. No, także też w sumie duża taka pomoc finansowa - wymienia duszpasterz.
Dodaje, że parafia złożyła kilka wniosków o kolejne dotacje. Jeden został wysłany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotyczy dokończenia remontu elewacji kościoła. Kolejny trafił do funduszu kościelnego na odnowienie witraży. Złożono także wniosek do programu Polski Ład.
- Tutaj są jakby dwa wnioski, jeden na dalszą część witraży kościelnych, a drugi na dokończenie remontu instalacji elektrycznej - wyjaśnia proboszcz.
Nie tylko dotacje na remont kościoła w Pakosławiu
Kapłan nie ukrywa, że dofinansowania nie są jedynym źródłem finansowania remontów kościoła. Prace w świątyni planuje kontynuować z pieniędzy pochodzących ze składek parafian.
- Cały czas zbieramy też tutaj w parafii właśnie środki na remont kościoła - przypomina.
Wyjaśnia, że głównie poprzez zbiórkę tak zwanych cegiełek, które parafianie przynoszą bezpośrednio do kościoła albo wpłacają na konto parafii.
- Ofiar jest teraz trochę mniej, można to powiązać z sytuacją ekonomiczną w naszym społeczeństwie, w naszym kraju, ale myślę że jakoś damy radę kontynuować te wszystkie prace - podsumował proboszcz Piotr Derda.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.