ASF na terenie powiatu rawickiego. Strefa zapowietrzona
Jak poinformowała przedstawicielka Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej obecnie 9 gospodarstw i 276 sztuk trzody chlewnej znajduje się w strefie zapowietrzonej ASF, czyli w okolicy kilometrów od ostatniego ogniska, które potwierdzono w Trzeboszu.Obejmuje ona miejscowości z gminy Bojanowo oraz wioski w obrębie gminy Rawicz. Ten teren jest objęty surowymi restrykcjami, ścisłą izolacją gospodarstw i do odwołania obowiązuje na nim zakaz obrotu zwierzętami.
ASF na terenie powiatu rawickiego. Strefa zagrożona
W strefie zagrożonej, czyli w obszarze w promieniu 10 kilometrów od ogniska są 84 gospodarstwa oraz około 6,5 tysiąca świń, z czego 77 znajduje się na terenie wszystkich miejscowosci gminy Bojanowa, a 7 na terenie gminy Rawicz w miejscowościach Dąbrówka, Izbice, Konarzewo, Żylice.Wszystkie one znajdują się w strefie tzw. czerwonej objętej ograniczeniami i restrykacjami, jeśli chodzi o prowadzenie gospodarstwa i obrót zwierzętami.
Jakie zasady obowiązują w poszczególnych strefach, zobacz TUTAJ
Póki co, jeśli chodzi o obszary zapowietrzone i zagrożone ważne jest rozporządzenie wojewody z 2 sierpnia, ale na dniach powinno się ono zmienić i uwzględnić przypadek drugiego ogniska ASF, które stwierdzono w Trzeboszu.
ASF na terenie powiatu rawickiego. Jak prowadzić gospodarstwo?
- W najbliższych dniach minister rolnictwa ma także wydać nowe rozporządzenie w sprawie zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń, które zastąpi to dotychchczasowe 2015 roku i ono nieco złagodzi restrykcje dotyczące obrotu świń, w gospodarstwach, które warunkowo, po wykonaniu badań będą mogły go dokonywać - przekazała lekarz weterynarii. - Ono będzie łagodziło czas oczekiwania na badania i ilość gospodarstw, w których będą musiały one być podjęte.
Rolnicy obawiali się jednak, że nawet jeśli po uzyskaniu wyników badań zwierząt, będą mogli je sprzedać, to nie będzie miał ich kto kupić, bo firmy nie są zainteresowane nabywaniem mięsa z terenów zagrożonych ASF-em.
- Co my mamy zrobić z tymi zwierzętami? - dopytywali, a urzędnicy niestety nie potrafili dać im jednoznacznej odpowiedzi.
Starosta Adam Sperzyński przekazał, że władze powiatu wystąpiły do ministerstwa o wsparcie finansowe rolników dotkniętych tym problemem, o wsparcie kadrowe inspekcji weterynaryjnej i prowadzą także rozmowy z podmiotami, które byłyby zaintersowane zakupem elementów od zwierząt pochodzących z rejonu zagrożonego.
Sporo czasu poświęcono także przypomnieniu najważniejszych zasad bioasekuracji, które mają uchronić gospodarstwa przed ASF.
- Wirus jest niewidoczny. Sami wnosimy go na obuwiu, ze słomą, na bieżnikach maszyn rolniczych - podkreślano, by uczulić na dokładne stosowanie wszystkich zasad, a pracownik Agencji i Restrukturyzacji Rolnictwa poinformował, jakie są możliwości uzyskania dofinasowania na takie działania w gospodarstwach.
Relacja z wydarzenia w najbliższym wydaniu "Życia Rawicza"
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.