Reklama

Drugie ognisko ASF w powiecie. Gdzie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Drugie ognisko ASF w powiecie. Gdzie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do tej pory mieliśmy do czynienia z jednym przypadkiem Afrykańskiego Pomoru Świń w powiecie rawickim. Stwierdzono je w Gierachowie, w gminie Bojanowo. Dziś sytuacja się zmieniła.

Jeszcze do dziś na terenie powiatu stwierdzono jedno ognisko ASF. Wystąpiło w gospodarstwie w Gierłachowie, w gminie Bojanowo.

Choć w międzyczasie pojawiały się podejrzenia pojawienia się choroby w innych gospodarstwach, nie zostały one potwierdzone. 

Sytuacja zmieniła się dziś. Próbki pobrane od świń w gospodarstwie w Trzeboszu, potwierdziły przypuszczenia weterynarzy, że w stadzie może występować ASF. 

- Dziś potwierdziliśmy wystąpienie ogniska w jednym z gospodarstw w Trzeboszu. Jutro stado liczące około 200 sztuk zostanie poddane eutanazji, a następnie zutylizowane. Gospodarstwo zostanie oczyszczone i zdezynfekowane - mówi Mieczysław Kowalonek, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Rawiczu. - Jeszcze nie wiemy, a jaki sposób i skąd wzięło się to ognisko. Przeprowadzimy postępowanie wyjaśniające i dopiero po jego zakończeniu zdecydujemy o dalszych krokach.

Póki co, obowiązuje rozporządzenie wydane przez wojewodę 2 sierpnia. Dzieli ono część obszaru powiatu na rejon zapowietrzony, na którym występuje ASF oraz zagrożony. Oba obszary różnią się zakresem obostrzeń wprowadzonych dla hodowców trzody chlewnej. 

Obszar zapowietrzony wyznacza się najbliżej wykrytego ogniska wirusa. Na terernie gminy Bojanowo za taki obszar uznano miejscowości: Gierłachowo, Golina Wielka, Golinka, Kawcze oraz Wydartowo Drugie. Natomiast, w sąsiedniej gminie Rawicz jest to Dąbrówka. 

Obszar zagrożony wystąpieniem ASF jest szerszy i obejmuje miejscowości na terenie trzech gmin - Bojanowo, Rawicz i Miejska Górka. Tu restrykcje są nieco łagodniejsze niż w strefie zapowietrzonej.

W gminie Bojanowo obszarem zagrożonym objęto miejscowości: Bojanowo, Czechnów, Gołaszyn, Gościejewice, Pakówkę, Sowiny, Sułów Mały, Szemzdrowo, Tarchalin, Trzebosz, Wydartowo Pierwsze oraz Zaborowice.  W gminie Miejska Górka są to: Jagodnia, Karolinki, Miejska Górka, Roszkowo, Roszkówko, Rozstępniewo, Zakrzewo, Zmysłowo. Natomiast, w gminie Rawicz - Izbice, Konarzewo, Łaszczyn, Masłowo, Rawicz, Sarnówka, Sierakowo, Szymanowo, Załęcze, Żołędnica, a także Żylice. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy