Reklama

Kolejne tereny pod rozbudowę cukrowni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kolejne tereny pod rozbudowę cukrowni - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do 2025 roku miejskogórecka cukrownia ma zostać mocno rozbudowana. Pierwszy widoczny etap już zakończono - jest nim silos do magazynowania cukru. Powstanie jeszcze nowa oczyszczalnia i kotłownia. Koncern stopniowo pozyskuje niezbędne tereny.

Miejskogóreccy radni na styczniowym posiedzeniu rady podjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Rawickiej i ul. Fabrycznej w Miejskiej Górce. Do czego dokument jest potrzebny?

- Jest to obszar, na którym znajduje się cukrownia, w jej obrębie funkcjonują trzy obszary zajęte przez ogrody działkowe. Są to grunty Skarbu Państwa, użytkowane właśnie przez zarząd ogrodów działkowych. Cukrownia jest zainteresowana  kupnem dwóch z trzech ogrodów - tych, które są w bezpośrednim jej obrębie. Procedura jest w toku. Strony muszą dojść do porozumienia - wyjaśniał radnym Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki.

Plan uchwalony przez radnych względnia proces inwestycyjny cukrowni, który już się rozpoczął. Pod koniec 2022 roku oddano do użytku nowy silos do magazynowania cukru. Koncern na tym jednak nie poprzestaje, realizuje kolejny etap rozbudowy. Przy miejscowej cukrowni powstanie jeszcze nowoczesna oczyszczalnia ścieków, a także kotłownia na gaz ziemny. Cała rozbudowa ma pochłonąć ponad 300 mln zł i zostać zakończona w 2025 roku.

- Obszary po działkach wyczerpałyby potrzeby inwestycyjne cukrowni - zaznaczył burmistrz.

Gmina pomaga w procesie inwestycyjnym

Burmistrz Miejskiej Górki nie ukrywa, że liczy na spore wpływy podatkowe do miejskiego budżetu, dlatego samorząd pomaga cukrowni w rozbudowie. Najpierw wydał decyzję środowiskową na rozbudowę cukrowni, a następnie pomógł w uzyskaniu zezwolenia na wyburzenie nieużytkowanych obiektów, które stały w strefie ochrony konserwatorskiej. Na terenie cukrowni zajdowały się dwa budynki z okresu międzywojennego, które nie były zabytkowe, ale wpisane do gminnej ewidencji obiektów chronionych. W jednym znajdowały się pompy, a w drugim - warsztat mechanika.
 
- Od dawna nie są użytkowane, a ich stan techniczny jest zły, dlatego mamy nadzieję, że nie staną na przeszkodzie rozbudowy - wyjaśniał burmistrz. By budynki można było wyburzyć, musiały zostać wykreślone z gminnej ewidencji zabytków - co stało się możliwe po zasięgnięciu opinii eksperta ds. historii techniki. Konserwator zgodził się na rozebranie obiektów. 
 
Na potrzeby rozbudowy gmina sprzedała także cukrowni część gruntów stanowiących dojazd do zakładu od strony drogi krajowej.
 
- Dojazd nie ma statusu drogi publicznej, natomiast ma duże znaczenie dla dalszej rozbudowy cukrowni, budowy silosu i oczyszczalni ścieków. Gdyby teren pozostał działką gminną, musiałyby zostać zachowane pewne odległości, co komplikowało rozmieszczenie obiektów na terenie zakładu i co utrudniałoby jego rozwój - objaśniał burmistrz Karol Skrzypczak, gdy radni podejmowali odpowiednią uchwałę w tej sprawie. - Jednak, gdy jest to część firmy, cukrownia ma większą swobodę na etapie projektowania.  

Ogrody działkowe przy Rawickiej staną się własnością cukrowni?

Jak wyjaśnia Karol Skrzypczak, by wszystkie elementy rozbudowywanej cukrowni można rozmieścić zgodnie z projektem, koncern podjął także działania mające na celu przejęcie pobliskich ogrodów działkowych „Cukrownik”.
 
- Wszyscy użytkownicy opuścili już te tereny, bo cukrownia doszła z nimi do porozumienia. Teraz będzie wszczynana procedura polegająca na tym, że zarząd ogrodów działkowych zrzeknie się gruntów. Ich właścicielem jest Skarb Państwa, więc zakład już z nim będzie prowadził dalsze rozmowy o nabyciu gruntów - informował włodarz gminy.
 
Formalności w tej sprawie już się rozpoczęły, dlatego gmina uchwala plan, by na terenie dotychczasowych ogrodów można było prowadzić działalność inwestycyjną.

Okolica się zmienia

Rozbudowa cukrowni Miejska Górka powoduje też, że nieco zmienia sie okolica zakładu. Poza wyburzeniem obiektów na jej terenie, rozebrano także stary hotel robotniczy zlokalizowany przy ul. Rawickiej.
 
Wszystko wskazuje także na to, że w przyszłości "zniknie" i część ogrodów usytuowanych przy wjeździe do Miejskiej Górki od strony Rawicza.
Jeszcze w grudniu minionego roku cukrownia Miejska Górka zaczęła korzystać z nowego silosu, który pomieści 60 tysięcy ton cukru. Jego budowa trwała 390 dni od momentu wmurowania kamienia węgielnego.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE