Reklama

Czy każdy, kto miał kontakt z osobą zakażoną Covid-19 trafi na kwarantannę?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe

Czy każdy, kto miał kontakt z osobą zakażoną Covid-19 trafi na kwarantannę? - Zdjęcie główne

foto Adobe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Koronawirus Ile obecnie trwa kwarantanna? Co grozi za jej złamanie? Czy osoby, które są w pełni zaszczepione przeciwko koronawirusowi też muszą ją odbyć po kontakcie z osobą zakażoną? Odpowiedzi na te pytania warto znać.

Reklama

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która została narażona na zakażenie - poprzez kontakt z osobą chorą na koronawirusa. Jeśli natomiast zostaniemy skierowani na test wykrywający zakażenie koronawirusem i jego wynik będzie pozytywny - wówczas zostaniemy skierowani na izolację. 

Koronawirus. Ile trwa kwarantanna, a ile izolacja?

Kwarantanna może być nałożona na nas w 3 sytuacjach i może trwać od 10 do 17 dni - w zależności od okoliczności skierowania na nią. Tak zwana kwarantanna graniczna jest nakładana na osoby przekraczające granicę państwa. W Polsce jest obowiązkowa i trwa 10 dni - licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy. 

Natomiast, jeżeli jest podejrzenie, że mogliśmy się zarazić koronawirusem i zostaniemy skierowani na test, system „automatycznie” nakłada na nas kwarantannę, która trwa do momentu uzyskania wyniku, ale nie dłużej niż 10 dni (nie dotyczy to osób wykonujących zawody medyczne). Jeśli w okresie kwarantanny lub dzień po jej zakończeniu, otrzymamy informację o pozytywnym wyniku testu, zostaniemy skierowani na izolację. U osób bezobjawowych trwa ona 10 dni - nie wlicza się w to okresu kwarantanny. U osób objawowych kończy się 3 dni po ustąpieniu objawów, ale nie może być krótsza niż 13 dni.

Trzecią sytuacja, kiedy możemy zostać skierowani na kwarantannę, to stwierdzenie zakażenia wirusem SARS--CoV2 u któregoś z domowników. Wtedy kwarantanna trwa przez cały okres izolacji osoby zakażonej plus jeszcze 7 dni.

Kto nie podlega kwarantannie?

Jest kilka przypadków, kiedy nie będzie nas obowiązywała kwarantanna. Jeśli ktoś, kto z nami mieszka, został skierowany na kwarantannę to nas ona nie obowiązuje. Podobnie sprawa ma się, jeśli nasz współlokator został skierowany na test - w czasie, kiedy on oczekuje na wynik, my możemy się swobodnie poruszać. Sytuacja zmieni się dopiero, jeśli wynik testu będzie pozytywny - wtedy domownicy są kierowani na kwarantannę, a osoba zarażona na izolację.  

Warto pamiętać, że kwarantannie przez 6 miesięcy nie podlegają osoby, które przechorowały Covid 19 - czas ten jest liczony od dnia następnego po zakończeniu izolacji. Odosobnieniu nie muszą poddawać się także osoby pracujące w opiece zdrowotnej przy chorych na koronawirusa, pod warunkiem codziennego wykonywania testu antygenowego. Ostatnią grupą zwolnionych z kwarantanny są osoby w pełni zaszczepione, jeśli minęło 14 dni od przyjęcia ostatniej dawki (lub preparatu jednodawkowego).

Osoby zaszczepione unikną kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem czy to w pracy, w szkole, czy nawet w domu.

Jeżeli pozytywny wynik otrzymał domownik, osoba zaszczepiona również nie będzie na kwarantannie. Na kwarantannie nie będzie również osoba, która w ciągu 6 ostatnich miesięcy przechorowała Covid-19 - tzw. ozdrowieniec - wyjaśnia Grażyna Marczyńska, szefowa rawickiego sanepidu. - Dzieci obowiązują te same przepisy, co dorosłych w zakresie kwarantanny wywołanej stycznością z osobą dodatnią.

To oznacza, że zaszczepione dzieci nie będą musiały iść na kwarantannę w przypadku kontaktu z zakażonym nauczycielem w szkole lub kolegą. 

Pełne zaszczepienie z kwarantanny na okres roku - dopowiada Marczyńska.

Informacja o terminie ważności szczepienia widoczna jest na Unijnym Certyfikacie Covid - UCC, który można pobrać i wydrukować z Internetowego Konta Pacjenta. Co ważne, przyjęcie tzw. dawki przypominającej przedłuża ważność certyfikatu o rok od dnia jej podania.

Za złamanie kwarantanny surowe kary

W czasie kwarantanny obowiązują nas pewne zalecenia. Niestety, nie wolno opuszczać nam miejsca zamieszkania - a dokładniej tego, które podaliśmy jako miejsce odbywania kwarantanny. Zakaz obejmuje też spacery z psem, wyjście do sklepu, lekarza czy wyniesienie śmieci. 

Jeśli wystąpią objawy choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to lekarzowi rodzinnemu. Jeśli okaże się, że mamy koronawirusa, trzeba postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza i sanepidu.

Warto pamiętać, że w okresie kwarantanny czy izolacji może skontrolować nas policja. Jeśli okaże się, że złamaliśmy zasady kwarantanny - np. poszliśmy do sklepu czy na spacer, możemy słono zapłacić - kara może wynieść nawet 30 tys. zł.

Będą zmiany w przepisach?

Wątpliwości odnośnie zwalniania osób zaszczepionych z kwarantanny - po kontakcie z zakażonym - zgłaszają specjaliści. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Covid-19 - dr Paweł Grzesiowski, w wypowiedzi dla portalu prawo.pl wskazał, że przepisy zwalniające zaszczepionych z kwarantanny były wprowadzane, gdy nie było jeszcze wariantu Delta, tymczasem szczepionka daje tylko 50 proc. ochrony przed zachorowaniem na ten wariant wirusa.

Ostatnie dni to zdecydowany przyrost zakażeń. Właśnie w najbliższym czasie minister zdrowia spodziewa się apogeum czwartej fali zakażeń. Póki co, rządzący nie mówią jednak o zmianach w przepisach dotyczących kwarantanny - czyli obejmowania nią także osób zaszczepionych w przypadku kontaktu z zakażonym. 

Obecnie ministerstwo zdrowia wysyła SMS-y do osób w pełni zaszczepionych z informacją o możliwości przyjęcia dawki przypominającej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy