Reklama

Kto rozbuduje oczyszczalnię ścieków w Chojnie? Gmina szuka wykonawcy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Kto rozbuduje oczyszczalnię ścieków w Chojnie? Gmina szuka wykonawcy - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek, 24 lutego 2023r., Gmina Pakosław ogłosiła przetarg na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Chojnie. Inwestycja będzie realizowana ze wsparciem z Polskiego Ładu, które osiągnie nawet 12 mln 255 tys. zł.

Jak zauważył wójt Pakosławia, Piotr Skrzypek, rozbudowa i unowocześnienie oczyszczalni ścieków w Chojnie będzie jedną z największych gminnych inwestycji ostatnich lat. Zaczął się nawet zastanawiać czy nie będzie również największym, jednorazowym przedsięwzięciem w historii Gminy Pakosław.

- W ramach zadania powstanie praktycznie nowy obiekt spełniający obecne wymogi środowiskowe i dostosowany do aktualnej liczby użytkowników sieci - podsumował.

Zainteresowani przedsiębiorcy mają czas na złożenie oferty do 13 marca.

Gigantyczna przebudowa oczyszczalni ścieków w Chojnie

Ogłoszony przetarg składa się z dwóch części - rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Chojnie oraz kompleksowego nadzoru inwestorskiego nad inwestycją. W ramach zadania przewidziano zaprojektowanie reaktora biologicznego, budynku odwadniania i higienizacji osadu, zbiornika retencyjnego oraz wiaty magazynowej osadu. Wykonawca będzie musiał wykonać instalację fotowoltaiczną oraz rozbudować sieć kanalizacyjną i wodociągową. Do wykonania będą również niezbędne podłączenia sieci kanalizacyjnej, wodociągowej oraz energetycznej do nowych obiektów. Prace obejmują także wymianę wszystkich istniejących instalacji: elektrycznej, kontrolno-pomiarowej, alarmowej, monitoringu oraz wizualizacji.

Wśród obiektów, które mają być zmodernizowane lub wyremontowane znajdują się, m.in. przepompownia ścieków, zbiornik uśredniający, pompownia główna ścieków, reaktor biologiczny z osadnikami wtórnymi oraz zagęszczaczem czy stacja dmuchaw. Wykonawca w ramach zadania będzie również musiał rozebrać istniejące poletko osadowe i przebudować dwie sieci. Według projektu prace powinny zakończyć się w ciągu 17 miesięcy, czyli pod koniec wakacji w 2024 roku. 

Rekordowe dofinansowanie na modernizację oczyszczalni w Chojnie

Zadanie w większości zostanie sfinansowane z pieniędzy pozyskanych przez gminę z Polskiego Ładu. Na pokrycie 95% wartości inwestycji gmina zdobyła 12.255.000 zł, reszta będzie pochodziła z budżetu samorządu. 

Oczyszczalnię ścieków w Chojnie rozbudują dla dobra dwóch gmin

Jak wyjaśnia Piotr Skrzypek, oczyszczalnia zajmuje działkę o powierzchni 40 arów, ale w ramach inwestycji nie tylko obecna infrastruktura zostanie zmodernizowana, nastąpi także jej rozbudowa. Oczyszczalnia w Chojnie obsługuje sześć miejscowości gminy Pakosław oraz cztery z gminy Miejska Górka. Razem to około 3000 mieszkańców. Po rozbudowie będzie w stanie odebrać ścieki od 4 500 osób.

- Przepustowość instalacji zostanie zwiększona z obecnych 429m3 do ponad 500 m3 na dobę. Jest to niezwykle istotne, ponieważ obecnie oczyszczalnia działa na granicy swoich możliwości, natomiast w perspektywie następnych miesięcy do kanalizacji mają być podłączone kolejne wioski, chociażby Sworowo i prawdopodobnie cześć Dłoni. W Sworowie pozostały do wykonania przyłącza energetyczne do przepompowni i następnie mieszkańcy będą mieć możliwość podłączenia się do sieci sanitarnej. Nastąpi to zapewne w miesiącach wiosennych lub letnich tego roku. Rozbudowa i modernizacja jest w interesie obu samorządów, dlatego Gmina Miejska Górka zadeklarowała wniesienie części wkładu własnego. W całej inwestycji ważny jest także aspekt ekologiczny. Mamy nadzieję, że poprawią się parametry wody zrzucanej do ekosystemu po oczyszczeniu. Aktualne badania wskaźników (BZT5, ChZT, zawiesina ogólna) są w normie, ale chcielibyśmy, aby wyniki były lepsze - podsumował wójt.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy