Reklama

"Łańcuch" utworzony z mieszkańców pomoże w przeprowadzce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Łańcuch" utworzony z mieszkańców pomoże w przeprowadzce - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po 70 latach Rawicka Biblioteka Publiczna zmienia swoją siedzibę. Niedługo będzie się mieścić w nowoczesnym obiekcie multibiblioteki. Najpierw jednak trzeba przenieść zbiory liczące 100 tysięcy książek. W tym celu organizowana jest nietypowa akcja.

W budynku po dawnym gimnazjum nr 1 w Rawiczu, a jeszcze wcześniejszej - szkole podstawowej nr 2, już niedługo ma zostać uruchomiona nowoczesna multibiblioteka. Znajdą się w niej zbiory przeniesione z biblioteki mieszczącej się obecnie w Domu Kultury w Rawiczu i budynku przy ulicy Staszica, a także z filii przy ul. Przyjemskiego. Tym samym biblioteka ma poszerzyć i uatrakcyjnić swoją dotychczasową działalność, bo choć pomysłów nigdy bibliotekarzom nie brakowało - to miejsca na ich realizację, owszem.

Na pierwszej kondygnacji rawickiej multibiblioteki powstaną m.in. pomieszczenia MultiMuzyki, sala spotkań i magazyny, a także "SOWA - Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności", czyli pilotażowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

Paczki z książkami powędrują z rąk do rąk

Obiekt od dawna jest gotowy, obecnie kończą się dostawy niezbędnych mebli, więc czas na przeprowadzkę. Choć biblioteka od lat funkcjonuje w zlokalizowanym niedaleko domu kultury przy ul. Targowej to przeniesienie całego księgozbioru łatwe nie będzie.

W tym celu postanowiono zorganizować nietypową akcję, która jednocześnie zostanie w pamięci nieszkańców. Paczki z książkami zostaną przeniesione przez łańcuch ludzkich rąk. 

- Jest to wyjątkowy dla nas czas. Po 70 latach będziemy przenosić rawicką bibliotekę publiczną do nowego obiektu. Już przeniesiono filię z ulicy Staszica i oddziału dla dzieci, książki są w magazynie nowej biblioteki - informuje Adriana Kaczmarek, dyrektor rawickiej biblioteki, jednocześnie zapraszając do wzięcia udziału w akcji, którą zaplanowano na 25 listopada. 

- Będziemy tworzyć łańcuch z osób, które zechciały wziąć udział w naszej przeprowadzce. Ustawimy się w jednym długim rzędzie i będziemy podawać paczki z książkami. Takim symbolicznym momentem zaczniemy przeprowadzkę - dodaje dyrektor biblioteki.

"To duża operacja logistyczna"

Jak mówi, zmiana siedziby to duża operacja logistyczna, wymagająca sporych nakładów pracy, dlatego apeluje do mieszkańców o jeszcze chwilę cierpliwości. Przewiduje, że prawdopodobnie w lutym 2023 roku biblioteka będzie dostępna i otwarta, a jej oficjalne, uroczyste otwarcie odbędzie się w późniejszym terminie.

Chętni do pomocy w przeprowadzce jeszcze mogą się zgłaszać, choć swoją obecność potwierdziło już 300 osób - głównie uczniów z miejscowych szkół. Akcję wesprze także straż pożarna, policja i Koło Gospodyń Wiejskich z Dębna Polskiego.

Co po bibliotece?

W jaki sposób dyrekcja Domu Kultury w Rawiczu zagospodaruje pomieszczenia, które opuści biblioteka? Tego jeszcze nie wiadomo. Dyrektor placowki - Dariusz Taraszkiewicz - potwierdza, że jakiś pomysł na pewno będzie, ale w pierwszej kolejności trzeba będzie poszukać finansów na remont.

Z kolei, lokale po dotychczasowych filiach biblioteki, gmina Rawicz - będąca ich właścicielem - prawdopodobnie wystawi na sprzedaż.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE