reklama

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rawiczu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rawiczu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
110
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościObchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęto złożeniem wiązanek kwiatów w miejscach pamięci, związanych z okresem stalinowskim. Potem, w kinie „Promień” odbyła się projekcja filmu „Więzienie”, a w holu Szkoły Podstawowej nr 6 w Sierakowie otwarto wystawę „Zaplute karły reakcji”. Główna część uroczystości odbyła się przy murze Zakładu Karnego.
reklama

Po złożeniu kwiatów w miejscach pamięci, w Szkole Podstawowej nr 6 w Sierakowie wyświetlono film „Więzienie”, obrazujący czasy stalinowskie, represje i tortury w rawickim zakładzie karnym. Więziono w nim wielu działaczy podziemia niepodległościowego, w tym żołnierzy Armii Krajowej. Ta sytuacja trwała do 1956 roku, kiedy - w wyniku ogłoszonej amnestii - zwolniono więźniów politycznych.

W latach 1945 -1956 w więzieniu w Rawiczu zmarło co najmniej 148 więźniów, przy czym liczba ta nie obejmuje osób straconych w egzekucjach w latach 1945 -1947 i tych, które zmarły tuż po zwolnieniu na przerwę w karze.

„Bez historii nie zbuduje się tożsamości”

Po projekcji filmu, zrealizowanego w 2012 r, którego twórcą jest emerytowany funkcjonariusz rawickiego zakładu karnego - mjr Piotr Bruder, we współpracy z Wielkopolskim Muzeum Walk Niepodległościowych, autor opowiedział o nieporuszonych w materiale zagadnieniach. 

Natomiast w holu szkoły można było obejrzeć dwuczęściową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej. Pierwsza ukazywała rawickie budynki związane historią i stalinowskimi represjami, druga - „Zaplute karły reakcji”, poświęcona była żołnierzom antykomunistycznego podziemia.

-  Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rawiczu zawsze będą związane z historią miasta, historią budynków, a szczególnie ich funkcją w rozbudowanym systemie represji, pozbawienia wolności, katowania i mordowania przeciwników reżimu stalinowskiego. Także z historią mieszkańców Rawicza - będących w większości świadkami tych wydarzeń oraz historią osób przywiezionych tu transportami, represjonowanych, więzionych i mordowanych. Tylko niewielka liczba ofiar jest znana i tylko niewielka część z nich ma swoje groby. W tym kontekście przekazywanie historii kolejnym pokoleniom jest niezwykle ważne, bo bez historii nie zbuduje się tożsamości - podkreślił prowadzący spotkanie w szkole Michał Turski z rawickiego urzędu miejskiego. 

Głos zabrał Tomasz Cieślak z Oddziału IPN w Poznaniu. Mówił o „wyklętych” z Wielkopolski, przytaczając przykłady ich niezłomnej postawy. Przywołał niektóre nazwiska, m.in. Jana Kempińskiego „Błyska” czy Zygmunta Borostowskiego „Bora”. Wspomniał również o Łukaszu Cieplińskim „Pług”. 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rawiczu

Główna część obchodów odbyła się pod murem Zakładu Karnego. Prowadził ją brygadier Krzysztof Skrzypczak. Zastępca komendanta powiatowego PSP w Rawiczu - po odegraniu hymnu państwowego przez orkiestrę z Miejskiej Górki - odczytał „Apel pamięci”. Modlitwę za „żołnierzy wyklętych” poprowadził proboszcz parafii pw. św.. A. Boboli, ks. Janusz Małuszek.

Potem delegacje samorządowe, przedstawiciele organizacji politycznych i społecznych, cechu, szkół oraz służb mundurowych, złożyły wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi ofiary terroru stalinowskiego.

O niezłomnych żołnierzach, zwanych „wyklętymi”, m.in. z ziemi rawickiej, można przeczytać TUTAJ.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama