Reklama

Piesi przechodzą w miejscach niedozwolonych, rowerzyści jeżdżą po chodnikach. To wynika z policyjnych statystyk

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D. Bela (archiwum portalu)

Piesi przechodzą w miejscach niedozwolonych, rowerzyści jeżdżą po chodnikach. To wynika z policyjnych statystyk - Zdjęcie główne

foto D. Bela (archiwum portalu)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Policjanci rawickiej drogówki podsumowali minione 12 miesięcy. W 2022 roku na drogach naszego powiatu doszło do 363 zdarzeń drogowych - 57 wypadków i 306 jako kolizji. 2 osoby - w wyniku doznanych obrażeń - poniosły śmierć, a 73 zostały ranne.

Policjanci zwracali uwagę na wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wśród nich byli piesi oraz rowerzyści. Niestety, zdarzeń z ich nie brakowało.

- Rawicka drogówka odnotowała 28 zdarzeń związanych z pieszymi i rowerzystami w 2022 roku - mówi asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowy KPP Rawiczu. - Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu: kierowców, rowerzystów i pieszych o rozsądek, wzajemny szacunek i - przede wszystkim - przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Rowerzyści, tak jak piesi, są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, narażonymi na utratę życia i zdrowia nawet przy niewielkich prędkościach kolizyjnych

Piesi w powiecie rawickim 

W minionym roku piesi byli uczestnikami 9 zdarzeń drogowych, w wyniku których 7 osób zostało rannych. 

Zdarzenia z udziałem pieszych odnotowano w:

 • Rawiczu, ul. Sienkiewicza (skrzyżowanie z ul. Poniatowskiego);
 • Rawiczu, ul. Poniatowskiego (skrzyżowanie z Grunwaldzką);
 • Rawiczu, ul. Piłsudskiego;
 • Sierakowie (droga serwisowa przy S5);
 • Bojanowie, ul. Rynek (DW309);
 • Bojanowie, ul. Żwirki i Wigury - skrzyżowanie z ul. Browarową (DW309);
 • DW434 na wysokości miejscowości Annopol;
 • Miejskiej Górce, ul. Paderewskiego (DK36);
 • Miejskiej Górce, ul. Ogrodowa.
 

W minionych 12 miesiącach najwięcej zdarzeń z udziałem pieszych odnotowano w gminie Rawicz, tj. 44,4 %, z czego do większości doszło w samym Rawiczu. Do pozostałych doszło w gminie Bojanowo - 22,2 % (na drodze W309) oraz trzy zdarzenia w gminie Miejska Górka - 33,3%.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu wylegitymowali 13.251 osób. Wśród nich było 411 pieszych, którzy dopuścili się popełnienia 200 wykroczeń. Okazuje się, że najczęstszym "grzechem" niezmotoryzowanych jest przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Drugie miejsce w tej niechlubnej statystyce zajmuje korzystanie z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez drogę czy torowisko. Ponadto piesi zapominają o elementach odblaskowych, czy chodzą po niewłaściwej stronie drogi. 

Podział wykroczeń z uwagi na kwalifikację czynu:

Policjanci zastosowali 146 pouczeń pieszych, nałożyli na nich 53 mandaty oraz skierowali 1 wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Rawiczu. Funkcjonariusze ujawnili również 86 przypadków nieprawidłowego zachowania się kierujących wobec osób pieszych. Tradycyjnie na pierwszych miejsach znalałzy się: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na "zebrę" i wyprzedzanie innego pojazdu na, lub tuż przed przejściem dla pieszych.   

- Kierujemy apel do pieszych, którzy poruszają się po nieoznakowanych, a nawet po na oznakowanych przejściach - mówi asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowy KPP Rawicz. - Robiąc, tzw. pierwszy krok powinniśmy dokładnie się rozejrzeć, czy jesteśmy widziani przez kierowców. Nic nam nie pomoże fakt, że mieliśmy pierwszeństwo w momencie, kiedy zostaniemy potrąceni. Nie zapominajmy, że piesi w zderzeniu z pojazdem są dużo bardziej narażeni na urazy, które mogą nawet skutkować śmiercią. Natomiast kierowcy powinni zdawać sobie sprawę, że rowerzyści i piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, czy przejazdów dla rowerów kierujący pojazdami powinni zmniejszyć prędkość oraz dokładnie upewnić się, czy na przejściu nie znajdują się piesi, czy rowerzyści.

418 mandatów dla rowerzystów w powiecie rawickim 

W minionym roku 20 rowerzystów było uczestnikami 19 zdarzeń drogowych, z których 12 zakwalifikowano jako wypadki, a pozostałe 7 jako kolizje drogowe. Spośród wszystkich zdarzeń z udziałem cyklistów aż 78,9 % zaistniało w gminie Rawicz. Po jednym zdarzeniu doszło na terenie wszystkich pozostałych gmin powiatu rawickiego, co dało 21,1 %. Dziewięciu rowerzystów było sprawcami.

Do zdarzeń z udziałem rowerzystów doszło w następujących miejscach:

 • Rawicz, ul. Sarnowska - ścieżka rowerowa;
 • Rawicz, ul. Ogrodnicza (skrzyż. z ul. Witosa)
 • Rawicz, ul. Sarnowska (skrzyż. z ul. Transportowców),
 • Rawicz, ul. Dąbrowskiego (rondo Solidarności),
 • Rawicz, ul. Piłsudskiego (odc. od ul. Kościuszki do ul. Hallera)
 • Rawicz, ul. Sienkiewicza (skrzyż. z ul. Kmicica),
 • Rawicz, ul. Powstańców Wlkp,
 • Rawicz, ul. Przyjemskiego (skrzyż. z ul. Kosynierów Gdyńskich),
 • Rawicz, ul. Poniatowskiego (skrzyż. z ul. Grunwaldzką),
 • Sierakowo, ul. Łaszczyńska,
 • Masłowo, ul. Kanarkowa,
 • Masłowo, ul. Śląska,
 • Bojanowo, ul. Dąbrowskiego,
 • Sobiałkowo (DK36),
 • Jutrosin, ul.700-lecia,
 • Pakosław, ul. Parkowa.
Jak wynika z policyjnych statystyk, najwięcej tego typu sytuacji - bo aż cztery - odnotowano na ul. Piłsudskiego. Na jej fragmencie - na odcinku od ul. Kościuszki do okolicy skrzyżowania z ul. Żwirową - nie ma ścieżki pieszo-rowerowej. Cykliści mogą zatem jedynie korzystać z jezdni. Do jednego ze zdarzeń na tym odcinku - u zbiegu ul. Piłsudskiego i Hallera - doszło we wrześniu 2022 roku. Ucierpiała 53-letnia rowerzystka. Do kolizji też doszło na mini rondzie - przy Pomniku Żołnierza Polskiego. Do szpitala, po potrąceniu, trafiła 17-latka.

Policjanci z drogówki rawickiej komendy przeprowadzili 981 kontroli rowerzystów. Ujawnili 857 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów, wobec których zastosowali:

 • wnioski do sądu - 10
 • mandaty - 418
 • pouczenia - 429
Jakie wykroczenia popełniali rowerzyści? 

- Miłośnikom jednośladów przypominamy, że istnieje bezwzględny zakaz „przejeżdżania” przejść dla pieszych. Za każdym razem rowerzysta, który zbliża się do takiego przejścia, powinien zejść z roweru i bezpiecznie go przeprowadzić. Zakazana jest również jazda chodnikiem. Można się po nim poruszać jedynie, gdy są niesprzyjające warunki atmosferyczne (ulewa, silny wiatr, śnieg, gołoledź, gęsta mgła), gdy opiekujemy się dzieckiem do 10. roku życia lub gdy dozwolona prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 50km/h, szerokość chodnika przy jezdni wynosi co najmniej 2 metry, a brakuje drogi lub pasa ruchu dla rowerów. 

Nietrzeźwi rowerzyści w powiecie rawickim

W 2022 roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ujawnili 148 przypadków kierowania rowerami pod działaniem alkoholu. U 116 rowerzystów badanie stanu trzeźwości wykazało wyniki powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W 32 przypadkach zawartość ta mieściła się w przedziale 0,2 do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Za jazdę pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila) policjanci nakładali mandaty w wysokości 2.500 zł, a za jazdę po użyciu alkoholu - 1.000 zł. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE