Reklama

Podwyżka za śmieci w powiecie rawickim i nowe zasady segregacji. Już obowiązują!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Podwyżka za śmieci w powiecie rawickim i nowe zasady segregacji. Już obowiązują! - Zdjęcie główne

Podwyżka za śmieci w powiecie rawickim i nowe zasady segregacji. Już obowiązują! | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podwyżka za śmieci w powiecie rawickim. Od 1 marca wzrasta opłata za odbiór śmieci - z 27 do 33 zł od osoby. Dodatkowo zmienił się sposób segregacji styropianu, który dotąd wrzucaliśmy do pojemników na odpady zmieszane.

Do końca lutego śmieci były od nas odbierane po starej cenie - czyli 27 zł od osoby oraz 24 zł - w przypadku właścicieli posesji, którzy we własnym zakresie zagospodarowują odpady biodegradowalne, a więc posiadają kompostownik. 

Harmonogram odbioru śmieci w powiecie rawickim znajdziesz TUTAJ

Podwyżka podatku śmieciowego w powiecie rawickim 

Od 1 marca wchodzi jednak w życie zapowiadana kilka miesięcy tego podwyżka.

Matematyka jest nieubłagana i ma związek z różnicą między dochodami, jakimi dysponujemy a kosztami, które okazują się być wyższe niż przewidywaliśmy - tłumaczył jakiś czas temu konieczność zmiany cen Eugeniusz Karpiński, przewodniczący Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego.

Wskazał wówczas na dwa zasadnicze powody podwyżki. Pierwsza to wysokość ofert na odbiór śmieci z posesji, jakie zaproponowały firmy wywozowe. Okazały się dużo wyższe, niż zakładał szef KZGRL. Drugi - to masa śmieci - czyli, jeśli im więcej produkujemy opadów, tym cena ich odbioru i zagospodarowania wyższa. 

O ile więcej za śmieci zapłacą mieszkańcy powiatu rawickiego?

Ostatecznie decyzję o podwyżkach podjęło Zgromadzenie Związku Międzygminnego KZGRL, czyli włodarze gmin tworzących związek - także z powiatu rawickiego.

Postanowiono, że miesięczna stawka za śmieci od osoby wzrośnie od początku marca z 27 do 33 zł - czyli o 6 zł. Dotyczy to oczywiście odpadów segregowanych. Jeśli ktoś śmieci nie będzie selekcjonował, musi się liczyć z opłatą w wysokości aż 70 zł od osoby. 

Nadal utrzymana zostanie zniżka dla osób, które odpady biogegradowalne będą gromadzić na kompostowniku. Zapłacą oni 30 zamiast 33 zł. 

Zmiana w zasadach segregacji odpadów 

Zmieniła się także - w związku z nowymi przepisami - zasada segregacji styropianu. Obecnie opakowania styropianowe, które nie stanowią materiałów budowlanych i nie są dużych gabarytów, należy wrzucać do żółtych worków lub pojemników (tam, gdzie plastik), a nie jak dotąd - do kubłów na śmieci zmieszane. 

By przyzwyczaić mieszkańców do nowych zasad, Komunalny Związek wprowadza okres przejściowy trwający do końca sierpnia. Do tego czasu niepoprawna segregacja odpadów ze styropianu nie będzie skutkowała obciążeniem wyższą kwotą za śmieci. 

KZGRL przypomina również, że materiały budowlane (w tym styropian dużych rozmiarów) należy oddawać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który funkcjonuje w każdej gminie.

Kiedy będą odbierać odpady wielkogabarytowe sprzed posesji? TUTAJ TERMINARZ 

Kliknij w obrazek, żeby powiększyć 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy